Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest właściwy wybór butów dla dzieci, które pozwolą im na prawidłowy rozwój stóp i ich nieskrępowane ruchy. Powinny być one wykonane z najwyższej jakości materiałów, aby były wygodne. Ich zadaniem jest ochrona stopy, ale także kreowanie odpowiedniej postawy u malucha. Jak jednak wybierać obuwie dla dziecka? Podpowiadamy.


Buty dla dzieci — rozmiar wkładki

Niezwykle istotne jest, aby dzieci otrzymywały nowe buty, a nie te, które wcześniej na przykład nosiło ich starsze rodzeństwo czy kuzynostwo. Jest to spowodowane faktem, iż but dopasowuje się do kształtu stopy, a także chodu malucha. Nosząc obuwie po kimś, nasza pociecha może niejako odziedziczyć wady po osobie, która wcześniej używała takiej pary.

Każdorazowo przed zakupem butów, należy zmierzyć długość stopy dziecka. Ze względu na to, że nierzadko nie są one idealnie symetryczne, warto zmierzyć obie stópki. Najlepiej czynność taką wykonać wieczorem, kiedy mogą być one delikatnie opuchnięte. Podczas zakupu konkretnego modelu powinniśmy kierować się rozmiarem wkładki, ponieważ nierzadko rozmiarówka poszczególnych producentów różni się między sobą i w jednej firmie nasz maluch nosi na przykład rozmiar 20 a w drugiej 21.

 Buty dla dzieci — sprawdzony producent

Wybierając buty dla dzieci, warto sięgnąć po modele oferowane przez sprawdzonego producenta, który specjalizuje się w produkcji tego typu obuwia, takiego jak na przykład firma Bobux. Bardzo istotne jest, by poszczególne egzemplarze były tworzone przy współpracy z fizjoterapeutami, a także pediatrami, aby dbały o naturalny rozwój stóp i nie krępowały ruchów malucha. Dodatkowo na każdym etapie rozwoju dziecka wymaga ono nieco innego obuwia.

 Buty dla dzieci — wysokiej jakości materiały

Buty dla dzieci powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, które są stale badane. Wkładka takiego obuwia musi być wykonana ze skóry, dzięki czemu zagwarantuje maluchowi wygodę i nie będzie powodowała odparzeń stopy. Z kolei na przykład obuwie zimowe powinno być ocieplone przy wykorzystaniu wełny merynosa, która zapewnia maluchowi komfort termiczny nawet w chłodne dni.

 Buty dla dzieci — właściwa podeszwa

Podczas wyboru butów dla dzieci, należy szczególną uwagę zwrócić na podeszwę. Powinna być ona możliwie jak najbardziej elastyczna. Dodatkowo musi zginać się pod palcami w odległości 1/3 patrząc od przodu, a więc w taki sam sposób, jak naturalnie pracuje stopa malucha. Z drugiej strony powinna być wykonana z lekkich materiałów zapewniających dobrą przyczepność do podłoża.