Dezodoranty mają oczywiście zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi związanemu z poceniem się. Niestety preparaty dostępne na rynku często zawierają potencjalnie szkodliwe dla zdrowia aluminium. Nie dziwi więc, że produkt, jakim jest dobry, naturalny dezodorant zyskuje tak dużą popularność. Czy jednak tak naprawdę i on nie ma w swoim składzie właśnie aluminium? Serdecznie zachęcamy do lektury i sprawdzenia szczegółowych informacji.

Dlaczego sole aluminium w dezodorantach są odradzane?

Sole aluminium w sposób skuteczny zwężają gruczoły potowe, co ma pomagać w przypadku problemu z nadmiernym poceniem się. Niektóre badania wskazują na to, że kosmetyki zawierające ten składnik i stosowane przez dłuższy czas, mogą sprzyjać występowaniu nowotworu piersi oraz Alzheimera. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania te są niejednoznaczne i naukowcy wciąż próbują zebrać jak najwięcej danych na ten temat oraz wysnuć jednoznaczne wnioski.
 
Niemniej jednak sama ta informacja sprawiła, że wiele osób decyduje się unikać produktów zawierających tę substancję w składzie. Jeśli naturalny dezodorant jest dobrej jakości, to również nie będzie go posiadał. Pojawia się jednak pytanie, czy taki produkt będzie równie skuteczny w działaniu i pozwoli np. na bezproblemowe uprawianie sportu. Jak wygląda to w praktyce oraz od czego zależy?

Skuteczny naturalny dezodorant - czy to w ogóle możliwe?

Sole aliminium - pomimo złego wizerunku w ostatnich latach - dobrze radzą sobie z problemem potu. Stąd też pojawia się pytanie, czy preparaty naturalne, które go nie zawierają, również mogą wykazywać podobną skuteczność. Okazuje się, że tak!
 
Zawierają one roślinne i mineralne składniki, które hamują powstawanie nieprzyjemnego zapachu, a także rozwój bakterii. Przykładem takiej substancji jest glinka często stosowana również do pielęgnacji skóry twarzy. Wielu producentów stosuje też węglowodoran sodu potocznie znany jako soda oczyszczona. Okazuje się, że ma ona działanie antybakteryjne, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Za pochłanianie potu odpowiada dodatkowo skrobia ziemniaczana, która - co równie ważne - chroni przed odparzeniami w okolicy pach.
 
Lista składników nierzadko obejmuje też srebro koloidalne oraz węgiel aktywny. Natomiast w celu dawania przyjemnego zapachu, większość naturalnych dezodorantów zawiera olejki eteryczne i wyciągi roślinne.
 
Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że składy preparatów znacząco różnią się między sobą i uzależnione są od inwencji twórczej producenta. Dlatego też warto testować takie produkty i sprawdzać samodzielnie ich skuteczność. Może być ona bowiem różna, od kosmetyków delikatniejszych, aż po działające silniej i bardziej efektywnie radzące sobie z problemem potu.

Czy naturalny dezodorant musi być drogi?

Zazwyczaj takie produkty są nieco droższe, co wynika z zastosowania wysokiej jakości i naturalnych składników. Generalnie są jednak bardzo wydajne i mają na tyle przyjemne zapachy, że sprawdzają się równie dobrze, jak te zawierające sole aluminium. Oczywiście jeśli problem potu jest bardziej nasilony, to delikatny dezodorant może być niewystarczający. W takiej sytuacji warto udać się na konsultację dermatologiczną pozwalającą znaleźć źródło problemu oraz najlepsze, bezpieczne preparaty.
 
Naturalny dezodorant to produkt, który zdecydowanie warto mieć w swojej kosmetyczce. Jak dodatkowo widać wcale nie musi on zawierać soli aluminium. Oczywiście czasem znalezienie idealnego produktu wymaga nieco więcej wysiłku, aby dopasować go do swoich potrzeb oraz wybrać taki, którego zapach będzie naprawdę przyjemny. Zdecydowanie jednak warto to zrobić, przede wszystkim z troski o własne zdrowie i bezpieczeństwo.