Naszych przodków od dawna fascynowały rośliny, które potrafią nie tylko przetrwać, ale także rozwijać się w środowiskach uznawanych za ekstremalne. Na przykład różeniec górski występuje w obszarze wokółbiegunowym, tarczyca bajkalska w Syberii, shatavari porasta żwirowate wyżyny Indii, a ashwagandha jałowe gleby Azji Południowej. Dziś nazywamy je ziołami adaptogennymi. W jaki sposób odkryto ich działanie i jak mogą przysłużyć się naszemu zdrowiu?


Zioła adaptogenne – znane ludzkości od wieków

Już ludy pierwotne rozpoznawały wyjątkowe właściwości tego typu roślin i używały je w medycynie naturalnej. Shatavari czy ashwagandha od wieków stosowane są w ajurwedzie, staroindyjskiej, holistycznej praktyce służącej zdrowiu fizycznemu, psychicznemu oraz duchowemu.

 Nie powinno dziwić, że rosnącym w ekstremalnych warunkach roślinom zaczęli przyglądać się również nowożytni naukowcy. Prym w tej dziedzinie wiedli Rosjanie, którzy szukali naturalnych środków wspomagających zdrowie, odporność oraz wydolność psychofizyczną żołnierzy, robotników oraz sportowców.

W miarę upływu lat i kolejnych badań, temat ziół adaptogennych stawał się coraz powszechniejszy na całym świecie. Całą grupę roślin nazwano adaptogenami, ponieważ, jak się okazało, pomagają one organizmowi przystosować się do nieprzyjaznych czynników środowiskowych. Co ważne, nie są stymulantami, jak sądzą niektórzy, ale regulatorami. To znaczy, że pomagają usprawnić naturalne funkcje naszego ciała i procesy, które z różnych przyczyn były zakłócone.

Więcej znajdziesz na: https://mothersprotect.com/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia/

Zioła adaptogenne – czym się charakteryzują?

Jest wiele roślin wykazujących pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, ale nie każda z nich może być nazwana adaptogenem. Co więcej, w tym przypadku, istnieją ściśle określone kryteria. Zioła adaptogenne muszą się cechować konkretnymi właściwościami, takimi jak:

Najpopularniejsze zioła adaptogenne

Wszystkie zioła adaptogenne przywracają do równowagi różne funkcje i procesy w naszym ciele. W zależności od ilości i jakości konkretnych składników będą w szczególny sposób wspierały działanie różnych układów.