Alkohol w polskiej tradycji
Alkoholizm jest jedną z tych chorób, która dotyka praktycznie każdą warstwę społeczną. Problem dotyczy nie tylko grupy określaną mianem patologicznej, ale także wysoko postawionych obywateli jak politycy, nauczyciele, lekarze, prawnicy. I to niezależnie od płci, stanu finansowego czy wieku. Coraz częściej w szpony alkoholizmu wpadają również młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają w dorosły świat. Okazji również nie brakuje – urodziny, imieniny, grillowanie, wigilijne śledziki, parapetówki, służbowe integracje czy zwykłe świętowanie osiągnięć. Praktycznie każda impreza kojarzy się ze spożyciem alkoholu. Wiele osób po napoje z procentami sięga również wtedy, kiedy nie może sobie poradzić z problemami. W końcu mówi się „na zdrowie”, a nie „na problemy z krążeniem, uzależnienie, zniszczony organizm i relacje międzyludzkie”.
Alkoholizm w rzeczywistości
Alkoholizm jest chorobą, z której można wyjść, ale trzeba po pierwsze chcieć, a po drugie zgłosić się na leczenie. Odwyk od alkoholu powinien przebiegać w odpowiednim ośrodku, najlepiej zamkniętym, pod okiem specjalistów. Pozwala to na całkowitą izolację od otoczenia, spokojne przemyślenie problemów i powrót do domu, by dalej pracować nad sobą. Terapia uzależnień powinna być kontynuowana, by zapobiec chęci sięgnięcia po kieliszek w stresujących czy trudnych momentach. Jednym z miejsc, które oferuje turnusy podtrzymujące wytrwanie w trzeźwości jest prywatny ośrodek terapii uzależnień Medjol. Dzięki wsparciu profesjonalnej kadry można w chwilach zwątpienia zgłosić się po pomoc i wsparcie.
Ludzkie problemy
W polskich serialach czy literaturze nie brakuje wątków związanych z uzależnieniem od alkoholu. Bohater lub bohaterka zaczyna popijać z różnych przyczyn, zazwyczaj są to problemy osobiste lub finansowe. W zależności od scenariusza czy autora z problemu udaje się wyjść przy wsparciu bliskich osób. Początkowo postać sama do siebie nie dopuszcza faktu, że ma problem. Zaczyna uciekać od rodziny, kryje się z piciem, chowa butelki w różnych dziwnych miejscach. Konsekwencją jest utrata pracy, długi czy nawet problemy z prawem. Dopiero po czasie uzmysławia sobie, że należy podjąć stosowne leczenie i naprawić swoje błędy. Brak jednak przedstawienia trudów ponownego powrotu do trzeźwości i konsekwencji, jakie musi ponieść człowiek po wyzdrowieniu. Mało również mówi się o detoksie i terapii, która jest trudnym czasem, zarówno dla chorego, jak i samego uzależnionego.