Wraz z wiekiem spada naturalna jędrność skóry. Procesy starzenia rozpoczynają się już po 20 roku życia i z każdym miesiącem ilość kolagenu maleje. Przekłada się to na ogólny wygląd twarzy, która powoli traci swój młodzieńczy blask. Jak ujędrnić skórę twarzy? Poznaj przyczyny opadającego owalu twarzy i sposoby na skuteczną walkę z tym zjawiskiem. kobieta przed lustrem

Dlaczego owal twarzy opada?

Opadanie owalu twarzy to pierwszy znak, że skóra traci swoją witalność. W dużym stopniu zmienia to rysy twarzy i może powodować efekt widocznego zmęczenia i postarzenia. Opadanie owalu twarzy może przejawiać się poprzez:

Ujędrnienie skóry twarzy – składniki aktywne

składniki aktywne w kosmetykach

Mimo że procesy starzenia są nieuniknione, to poprzez odpowiednie działanie można je znacząco opóźnić, tak aby cieszyć się młodym wyglądem nawet o kilkanaście lat dłużej. W składzie produktów warto wypatrywać składników aktywnych, które działają ujędrniająco. Należą do nich m.in.: kwas hialuronowy, peptydy, witamina C, retinol.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy naturalnie występuje w ludzkim organizmie, przede wszystkim w skórze. Jest zaliczany do grupy glikozaminoglikanów. Jego obecność w mazi stawowej chroni stawy przed urazami mechanicznymi. Występuje także w ścianach naczyń krwionośnych i w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy jest składnikiem macierzy międzykomórkowej, czyli przestrzeni wypełniającej komórki skóry. Znajdują się w niej też włókna kolagenowe i elastynowe, tzw. białka młodości. Działając wspólnie, sprawiają, że skóra jest gładka jędrna i sprężysta.

Cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże ok. 250 cząsteczek wody. Sprawia to, że skóra jest dobrze nawodniona, a zmarszczki mniej widoczne. Jego właściwości higroskopijne powodują, że kwas hialuronowy jest częstym i cennym składnikiem wszelkich kosmetyków o działaniu nawilżającym i przeciwstarzeniowym. Niestety, wraz z wiekiem jego ilość stopniowo maleje, a skóra staje się sucha i wiotka.

Dzięki stosowaniu kwasu hialuronowego skóra zyskuje: 

Peptydy

Peptydy to organiczne związki chemiczne, które powstają w wyniku połączenia aminokwasów wiązaniem peptydowym. Czasem nazywane są amidami lub krótkołańcuchowymi białkami. Są mniejsze od standardowych białek, co jest ich kluczową cechą. Dzięki niewielkim rozmiarom mogą łatwo przedostać się do głębszych warstw. Ich głównym zadaniem jest stymulowanie kolagenu w skórze.

Wśród swoich licznych właściwości peptydy:

Witamina C

Witamina C wpływa pozytywnie na skórę twarzy o każdym typie i w każdym wieku. Ta królowa wśród witamin działa najbardziej wszechstronnie, gdy przyjmuje formę oleistą, a jej pozytywne oddziaływanie na wygląd skóry można zauważyć już po kilku tygodniach stosowania. Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, czyli substancji spowalniających proces starzenia poprzez dezaktywację wolnych rodników. Efektem jej działania jest świetlista i młodo wyglądająca skóra. Witamina C stymuluje produkcję kolagenu, a więc wspiera przywracanie skórze jednolitości i gładkości.

Witamina C zawarta w kosmetykach przyczynia się do:

Retinol

Retinol jest podstawową formą witaminy A i wraz z jej innymi pochodnymi zalicza się do organicznych związków aktywnych biologicznie. Odpowiada on za namnażanie komórek, warunkujących napięcie skóry, a więc opóźnia proces starzenia się. Wpływa także na zwiększenie ilości włókien kolagenowych, które zapewniają jędrność. Stosowanie retinolu może prowadzić do pogrubienia naskórka, dzięki czemu skóra będzie tracić mniej wody.

Wśród efektów stosowania kosmetyków z retinolem znaleźć można:

Domowe sposoby i dobre nawyki

masażery do twarzy

Masaż twarzy

Systematyczny masaż twarzy może skutecznie poprawić krążenie krwi. W efekcie procesy naprawcze, zachodzące w komórkach skóry, będą przebiegać skuteczniej. Tego typu stymulacja wpływa także na rozluźnienie mięśni twarzy. Dzięki temu skóra wygląda na bardziej zrelaksowaną. Regularne wykonywanie masażu może wspomóc napięcie mięśni, których kondycja i działanie odpowiadają za wygląd twarzy.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele urządzeń, umożliwiających wykonanie masażu twarzy w domu.

  1. Rollery kwarcowe/jadeitowe wzmacniają układ limfatyczny oraz poprawiają krążenie krwi. Wygładzają drobne zmarszczki i dodają cerze witalności. Przed ich użyciem należy poznać poprawne techniki wykonywania takiego masażu. Najlepsze efekty osiągnąć można, używając zimnych kamieni. Warto więc przechowywać roller w lodówce.
  2. Płytki gua sha aby je stosować, konieczna jest konkretna wiedza i większe zaangażowanie. Masaż wykonywany płytkami może powodować pewien dyskomfort i jest to naturalne. Technika opiera się na skrobaniu twarzy i szyi, aż staną się czerwone. Ten rodzaj oddziaływania powoduje rozluźnienie mięśni twarzy oraz pozytywnie wpływa na dotlenienie, wygładzenie i ukrwienie skóry.
  3. Rollery mikroigłowe poprzez wykonywanie licznych mikronakłuć rollery te stymulują syntezę kolagenu i elastyny. W efekcie uzyskać można efekt zagęszczenia skóry. Urządzenia te świetnie sprawdzą się w połączeniu z różnego rodzaju ampułkami, jednakże ich wybór należy skonsultować z kosmetologiem.
  4. Rollery 3D posiadają dwie główki o nieregularnej strukturze, umieszczone na profilowanej rączce. Podczas masażu każda z nich wykonuje obroty o pełnym spektrum (360°) . Przy regularnym stosowaniu roller ten działa silnie liftingująco.
  5. Masażery pulsujące kluczową funkcją takich masażerów jest wytwarzanie drgań, które pobudzają skórę do działania. Świetnie wpływają także na mięśnie twarzy. Poprzez stymulację powodują zintensyfikowanie produkcji kolagenu. 

Do wykonania skutecznego masażu nie jest jednak konieczne posiadanie wspomnianych urządzeń. Świetnie sprawdzą się w tym celu opuszki palców. Dodatkowym atutem takiego wyboru będzie możliwość pełnego dostosowania intensywności, powierzchni i formy masażu od oklepywania po pociąganie.

Dbanie o organizm

W procesie dążenia do jędrnej skóry twarzy kluczową rolę odgrywa ogólna dbałość o organizm, a co za tym idzie codzienne nawyki. Oto kilka rad dla wszystkich osób dbających o naturalne napięcie skóry.

Odpowiednia pielęgnacja

Kluczem do jędrnej skóry twarzy jest także jej pielęgnacja. Powinna się ona składać z 3 etapów, takich jak:

Dobre oczyszczenie skóry przebiega dwuetapowo. W 1 fazie użyć należy produktu olejowego, a w 2 pianki lub żelu oczyszczającego. Zastosowanie takiej techniki gwarantuje, że na skórze nie pozostaną resztki zabrudzeń i będzie ona gotowa na dalsza pielęgnację.

Przed nałożeniem kremów i serum należy pamiętać o tonizacji skóry. Etap ten przywraca jej naturalne ph, co przekłada się na zdolność do przyjmowania składników zawartych w kosmetykach.

Dobierając odpowiednie kosmetyki, należy pamiętać, że każda skóra potrzebuje nawilżenia nawet tłusta lub z tendencją do przetłuszczania się. Poprzez tworzenie niewidocznej warstwy kremy nawilżające ograniczają ucieczkę wody ze skóry. Dzięki temu pozostaje ona odżywiona i nie wygląda na zmęczoną.

Jak ujędrnić skórę twarzy – podsumowanie

Starzenie się skóry to proces, którego nie da się uniknąć. Pomimo upływu lat można natomiast zachować jędrną skórę twarzy. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wdrożenie odpowiednich nawyków. Niezależnie od tego, czy wybierzesz masaże czy ograniczysz pielęgnację do kosmetyków bogatych w składniki aktywne, najważniejsza jest regularność i kontynuacja starań po uzyskaniu pierwszych efektów.