?Tam uwiera, tam odstaje, po całym dniu noszenia pozostaje na skórze czerwony odcisk, a biust i tak nie zyskuje odpowiedniego wsparcia ? wszystkie te objawy wskazują na zły dobór biustonosza. Co istotne, właściwe dopasowanie stanika dotyczy nie tylko wybrania dobrego rozmiaru, ale również jego kroju. A tych jest aż 11! W tym artykule poznasz wszystkie typy staników, a tym samym dowiesz się, jaki rodzaj biustonosza wybrać, by czuć się w nim komfortowo i zapewnić biustowi właściwe wsparcie.
 1. Biustonosz push-up

Pierwszy z rodzajów biustonoszy to popularny push-up. Charakteryzuje się wypełnieniem miseczki w dolnej części wszytą lub wyjmowaną gąbeczką. Dodatkowo wyróżnia się modele super push-up, w przypadku których miseczki nie są wypełniane, a formowane termicznie w taki sposób, by zyskały na objętości. W obu przypadkach efektem jest uniesiony biust wyglądający na większy.

 1. Bardotka (balkonetka)

Bardotka nazywana również balkonetką to stanik, który odsłania górną część biustu – miseczka jest zabudowana w ¾ wysokości, a u góry. Każdy z modeli o tym kroju jest wyposażony w fiszbiny i albo w ogóle nie ma ramiączek, albo umożliwia ich odpięcie. To bardzo uniwersalny typ biustonosza, w bardotce równie dobrze wyglądają i czują się bowiem osoby z większym, jak i mniejszym biustem.

 1. Braletka
  Braletka to biustonosz bez zapięcia, który wizualnie przypomina połączenie stanika z krótkim topem; zakłada się go przez głowę. Miseczki są miękkie i pozbawione fiszbin, choć mogą być wyposażone w wypełniające gąbeczki. Wszystkie te cechy sprawiają, że biust układa się bardzo swobodnie, bez jego uciskania, ale również bez solidnego wsparcia. Podtrzymanie zapewnia jedynie szeroki pas pod piersiami. Szukając stanika tego rodzaju, zajrzyj na stronę: https://www.tchibo.pl/bielizna-dzienna-c400068790.html.

 2. Półgorset

Kolejnym z rodzajów biustonoszy jest półgorset – stanik o wyraźnie obniżonym stanie. Jego zadaniem nie jest modelowanie sylwetki, jak w przypadku gorsetów; nietypowa budowa pełni wyłącznie rolę estetyczną, dodając bieliźnie zmysłowości. Półgorsety zapewniają zazwyczaj solidne wsparcie dzięki miseczkom wyposażonym w fiszbiny i regulowane ramiączka.

 1. Stanik sportowy

Staniki sportowe to modele przeznaczone osobom lubiącym życie w biegu i, jak sugeruje sama nazwa, sportowcom. Mają za zadanie zapewnić jak najlepsze wsparcie podczas aktywności fizycznej, a często także łatwiejsze odprowadzanie potu. Tego rodzaju biustonosze mogą być zbudowane w różny sposób – być wyposażone w klasyczne zapięcie i usztywnienie albo przypominać materiałowe topy z solidną gumką pod biustem.

 1. Biustonosz usztywniany

Biustonosze usztywniane są wyposażone w fiszbiny zarówno pod miseczkami, jak i w obwodzie. Taka budowa zapewnia bardzo dobre podtrzymanie piersi, w związku z czym są polecane przede wszystkim osobom o średnim, dużym oraz mniej jędrnym biuście.

 1. Stanik bez fiszbinów

Stanik bez fiszbinów to pozycja polecana dla osób, które wybierają miękkie rodzaje biustonoszy. Jego cechą charakterystyczną jest mocne zabudowanie miseczek oraz brak uciskania biustu. Pomimo braku drucików biustonosz bez fiszbinów może zapewniać bardzo dobre wsparcie – do grupy tych staników należą modele sportowe.

 1. Biustonosz soft

Biustonosze typu soft to po prostu miękkie staniki bez usztywnienia miseczek. Są zatem pozbawione wkładek, gąbeczek i innych wypełnień, w związku z czym biust układa się w nich w sposób całkowicie naturalny. Bardzo często są wykonane z samej cienkiej koronki albo siateczki.

 1. Stanik dla karmiących piersią

Matki karmiące piersią potrzebują specjalnego rodzaju biustonoszy – z odpinaną górną częścią miseczki. Są zwykle pozbawione fiszbinów oraz wzmocnień miseczek, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort noszenia.

 1. Biustonosz peek-a-boo

Biustonosz peek-a-boo to jeden z rodzajów staników erotycznych. Nazwa nawiązuje do anglojęzycznej wersji zabawy „a-kuku!”, co z kolei odnosi się do nietypowego kroju – piersi są całkowicie lub w połowie odsłonięte. Biust jest zatem delikatnie podtrzymywany od dołu oraz przy pomocy ramiączek.

       11. Amazonka

Ostatni z typów biustonoszy to stanik dla kobiet po mastektomii, tak zwana amazonka. Jego cechami charakterystycznymi są kieszonki na protezy piersi, brak fiszbinów oraz wysoko zabudowane miseczki, które odpowiadają za wygodne, solidne podtrzymanie biustu.