Ramy łóżek to duża inwestycja, zwłaszcza jeśli chcesz je wykorzystać w swojej sypialni. Nie chcesz kupować taniej ramy łóżka i później tego żałować. Potrzebujesz czegoś, co przetrwa lata, więc dlaczego nie zainwestować w wysokiej jakości ramę łóżka? Łóżka drewniane wykonane są z najlepszej jakości materiałów i z najlepszą starannością, dzięki czemu posłużą Ci przez wiele lat. Ale czy na łóżku tylko się śpi? A może czegoś jeszcze brakuje.....? Zobacz co tak naprawdę potrzebujesz do sypialni.

Co powinienem kupić by mieć kompletne łóżko do spania?

Zaczynamy od materaca.

Istnieje mnóstwo firm produkujących materace, które oferują materace do spania. Wybór odpowiedniego może wiązać się z nie lada wyzwaniem , bo oferta jest po prostu ogromna.

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji znać podstawy, na co zwracać uwagę no i czego tak naprawę oczekiwać.

Tutaj dowiesz się jaki materac do łóżka warto zakupić by twoja sypialnia była miejscem relaksu i odpoczynku a nie miejscem bolących pleców.

Odpowiemy na często zadawane pytanie , czy dany materac nadaje się do prania a raczej jego pokrowiec?

Tak, wiec zaczynamy od łóżka do jakiego mamy zakupić materac.

Łóżko to rama w której mocowany jest stelaż pod materac. Łóżko jeśli nadaje się pod stelaże wkładane do środka , będzie nadawać się pod każdy materac. Właściwie od najcieńszych po bardzo grube.

Podstawowym elementem od którego zależy jaki materac można zastosować jest stelaż pod materac.

Czemu stelaż jest taki ważny?

Stelaż jest elementem , który ma za zadanie podtrzymywać materac oraz zapewnić materacowy odpowiednią wentylację.

Stelaże , mogą być: rzadki , czyli odstępy między listwami są ponad 12 cm i gęsty , te które posiadają do 4 cm między listwami.

Tutaj zdjęcie stelaża, który ma bardzo dużą przerwę miedzy listwami około 12 cm.


Tutaj zdjęcie stelaża z listwami o rozstawie 3,5 cm.


Przerwa między listwami jest decydująca o wyborze materaca , dlaczego?

Jeśli posiadamy materac kieszeniowy a jego sprężyna wewnętrzna ma średnicę 8 cm , natomiast przerwa między listwami 12 cm , to taki materac szybko ulegnie zniszczeniu, ponieważ sprężyny będą wpadać między listwy przecierając wkładki materaca dodatkowo przecierając pokrowiec materaca.

Natomiast jak zastosuje się materace lateksowe czy też piankowe, również stelaże rzadkie nie będą się nadać, ze względów dość niskiej gęstości pianki co również może powodować szybsze zniszczenie materaca.

Producenci na ogół do materacy dodają specyfikacje jaki stelaż należy zastosować do danego materaca.

Oczywiście temat stelaży jest bardzo szeroki i ciężko w jednym małym artykule wszystkie zależności wyjaśnić.

Więcej znajdziesz w kategorii bloga tutaj: https://www.konarmeble.pl/stelaze odnajdując artykuł “Stelaże pod materac - czym się różnią”

I tak mamy łóżko (popularnie nazywane ramą) + stelaż pod materac, brakuje nam materaca.

Jakie mamy materace do wyboru?

Wybierz materac do spania wygodny no i zdrowy do naszych warunków fizycznych (wagi ciała, preferencji, wad kręgosłupa).

Pierwszy parametr materaca to jego rozmiar, który pasuje do posiadanego łóżka.

Przykładem mogą być rozmiary 120×200, 140×200, 160x200 itd.

Większość producentów materacy dostosuje się do wymiarów nietypowych.

Następnym elementem to typ materaca. Czyli czy jest to materac kieszeniowy, inaczej z wkładem sprężynowym woreczkowym , materac lateksowy, piankowy i tutaj jest kilka rodzajów od pianki termoelastycznej , wysokoelastycznej i wielu kombinacji tych pianek.

Tutaj zdjęcie materaca kieszeniowego sprężynowego.

Teraz nasuwa się pytanie w jakiej pozycji na ogół się śpi?

Od tego zależy komfort snu.

Jeśli potrzebujesz materaca, który dobrze podtrzymuje Twoje ciało, podąża za jego naturalnymi krzywiznami, utrzymuje prosty kręgosłup to materac ze sprężynami kieszeniowymi jak i grubszy materac lateksowy sprawdzi się najlepiej.

Niemniej wymienić wszystkie możliwe pozycje spania i sugerować się jedynie rodzajem materaca to za mało.

Zobacz artykuły o doborze materaca i jak go zabezpieczać “Jaki materac wybrać do łóżka ? “ i wiele innych tutaj : https://www.konarmeble.pl/materace, tam jest dość szczegółowo opisany dobór materaca wraz z doborem do wagi użytkownika, gdyż to jest jednym z decydujących czynników doboru.

Oczywiście bardziej przyziemny czynnik to niestety pieniądze. Najpopularniejszym materacem a zarazem dostępnym w rozsądnej cenie są materace kieszeniowe.

Wersjami bardziej ekskluzywnymi są materace lateksowe o dużej zawartości mleczka kokosowego.

Materace piankowe, są cenowo pośrednie między kieszeniowymi a lateksowymi.

Materac do spania powinien być gruby czy może cienki?

Materac cienki tak naprawdę to materac o grubości 6-10 cm. I takie materace są materacami okazjonalnymi , nie nadają się do łóżka sypialnianego na stałe. Są dobre dla gości na kilka dni ale nie na większość życia. Na takim materacu są wyczuwalne listwy stelażowe pod materacem. Co nie jest wygodne.

Materac średni to taki o grubości 14- 18 cm. To materacem nadające się w pełni do łóżek przeznaczenia codziennego

Grube materace to 18 - 30 cm. Często te grubsze materace posiadają stelaże pod materace w postaci materacy dodatkowych od spodu. Często spotykane takie rozwiązania są w hotelach. Czyli łóżko składa się jakby z dwóch materacy Jeden stelażowy od spodu głównego materaca.

Takie rozwiązanie również w pełni nadają się do łózek przeznaczenia codziennego.

Tak wiec jak już mamy łózko, stelaż i materac czy coś jeszcze?

Warto jeszcze pomyśleć o zabezpieczeniu materaca przed brudem. Bo samo prześcieradło przed potem i kurzem nie uchroni w pełni.

Czemu chronić materac- proste ciężko prać materac szczególnie, ten który nie posiada pokrowca zdejmowanego. Gdy jednak mamy materaca z pokrowcem zdejmowanym to i tak ciężko go prać gdyż duże łóżka małżeńskie z materacem 160×200 to wielki pokrowiec , który nie do każdej pralki wejdzie.

Zostaje pranie ręczne lub zabezpieczenie pokrowca nakładkami na materac czy tez ochraniaczami na materac. Taniej i szybciej.

Tutaj dowiesz się więcej o doborze nakładek na materac: https://www.konarmeble.pl/nakladki

Tak, wiec dobór materaca, łóżka i stelaża jak i nakładek i wiele innych bajerów do sypialni , nie jest takie proste jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Oczywiście udając się do sklepu wiele rzeczy sprzedawca mam podpowie i doradzi , niemniej myślę że warto wiedzieć co się chcę i jak do tego się odnieść , bo kupić można wiele ale czy z tego się skorzysta to inna inszość.

To i wiele innych informacji znajdziesz na blogu firmowym konarmeble: https://www.konarmeble.pl/pl/n/list