Pasożyty — jak się przenoszą?
Wszy bez problemu przedostają się z jednego organizmu na drugi. Glista ludzka, a właściwie jej jajeczko, do naszego ciała dostaje się przez brudne ręce czy zjedzenie zanieczyszczonych warzyw lub owoców. Zarażamy się przede wszystkim nieświadomie, pasożyty są malutkie, ciężko je zauważyć — a właściwie jest to całkowicie niemożliwe. Na szczęście w aptekach dostępne są preparaty i leki na pasożyty, które zapewniają kompleksową terapię.
Wszy — jak je rozpoznać?
Dość łatwo je zdiagnozować i zauważyć, łatwo też się nimi zarazić. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez kontakt bezpośredni. Wesz przechodzi z jednego żywiciela na drugiego. Pasożyty te najczęściej bytują na skórze głowy. Pierwszym objawem zakażenia wszawicą jest świąd skóry głowy, najczęściej w okolicy skroni, potylicy czy ciemienia. W tych miejscach skóra jest zaczerwieniona i swędzi.
Dorosłe osobniki składają jajeczka, czyli gnidy i rozmnażają się bardzo szybko. Żywią się krwią. Po to też kąsają naszą skórę głowy, co wywołuje uporczywy świąd.
Aby pozbyć się niechcianych lokatorów, należy zakupić w aptece środek na wszawicę. Włosy należy dokładnie umyć dostępnym płynem, a następnie dokładnie wyczesać je gęstym grzebieniem, aby pozbyć się wszystkich zalegających gnid.
Owsiki — jak sobie z nimi radzić?
Do zarażenia owsicą dojść może poprzez kontakt ze skażonymi rzeczami np. ręcznikiem, bielizną, zabawkami czy poprzez dotknięcie ręki zarażonej osoby i włożenie brudnych rąk do ust. Dlatego też najczęściej zarażają się dzieci.
Owsik może przeżyć poza żywicielem nawet do 3 miesięcy. Wraz z kurzem lub podczas zabawy dostaje się do kolejnego organizmu. Owsiki to pasożyty dość przebiegłe, zakażenie nimi może długo nie dawać żadnych objawów. Dopiero po czasie pojawiają się pierwsze symptomy choroby.
Te małe, białe, niteczkowate robaczki zagnieżdżają się w jelitach i tam właśnie pasożytują. Dorosła samica składa jajeczka u ujścia jelita, czyli w okolicach odbytu. Dzieje się to w porze nocnej i właśnie wtedy można zauważyć pierwsze objawy. Śluz pokrywający jajeczka nicienia wywołuje uporczywy świąd i zaczerwienienie okolic odbytu. Objawami zakażenia owsicą są także bóle brzucha, problemy ze snem, rozdrażnienie, nudności czy wymioty. W kale najczęściej można zaobserwować białe, ruszające się niteczki — to właśnie owsiki.
Aby pozbyć się pasożytów, należy zakupić w aptece lek na pasożyty i postępować zgodnie z instrukcją. Dla skuteczności leczenia kurację należy powtórzyć po ok. 2 tygodniach. Żeby pozbyć się owsików na dobre, terapii powinni poddać się wszyscy domownicy.
Ale to nie koniec leczenia. Całe mieszkanie należy też dobrze wysprzątać. Generalne porządki trzeba wykonać bardzo dokładnie, łącznie z praniem wszystkich tekstyliów, zabawek, pościeli itp. Pamiętaj, że bez żywiciela jajeczko przetrwa w kurzu domowym. Usuń więc wszelkie zanieczyszczenia, by nie dopuścić do ponownego zakażenia.