Rehabilitacja kojarzona jest zwykle z koniecznością powrotu do zdrowia po urazie lub chorobie. W przypadku osób starszych warto jednak odbywać regularne turnusy rehabilitacyjne nawet bez tych dodatkowych przyczyn. Powodów może być kilka.

Nie wszystkie urazy są widoczne

Mówiąc o urazach, zwykle ma się na myśli następstwa konkretnych wypadków, jednak u seniorów nawet codzienne czynności mogą powodować powstawanie relatywnie niewielkich uszkodzeń przy przeciążeń. U osób młodszych zaleczyłyby się one samoistnie, ale powyżej pewnego wieku procesy naprawcze w organizmie nie przebiegają już wystarczające sprawnie i dodatkowa stymulacja regeneracji w czasie turnusu rehabilitacyjnego może zapobiec pogłębianiu się problemów. Dobrze zaplanowane turnusy – o takich można przeczytać na stronie https://donumcorde.pl/centrum-rehabilitacji/oferta/turnusy-rehabilitacyjne-dla-osob-starszych/ – pomagają też odzyskać zdrowie dzięki kompleksowej opiece: lepszej diecie, kontaktom społecznym i kończącej turnus liście zaleceń na przyszłość.

Seniorzy nie chcą mówić o swoich problemach

Każdy, kto opiekuje się osobami starszymi, doskonale wie, że często seniorzy nie zgłaszają żadnych problemów ze zdrowiem, żeby nie kłopotać dodatkowo swoich opiekunów. To, co wydaje im się słusznym postępowaniem, może jednak mieć negatywne konsekwencje, bo kiedy problemy zdrowotne stają się oczywiste, uporanie się z nimi jest zdecydowanie trudniejsze. W czasie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym zespół lekarzy, opiekunów i fizjoterapeutów często dociera do tego, o czym seniorzy w domu wolą nie mówić. Często jest to najlepszy sposób na to, żeby wprowadzić domowe procedury rehabilitacyjne i kompleksowo zadbać o zdrowie pacjentów

Wiek nie jest chorobą, ale…

Nie jest tajemnicą, że u starszych osób pewne procesy fizjologiczne zachodzą inaczej. Zmniejsza się gęstość kości, mięśnie są osłabione, stawy stają się narażone na zwyrodnienia – nie ma sposobu, żeby wyeliminować te problemy, ale regularne turnusy rehabilitacyjne pozwalają na bieżąco monitorować stan zdrowia i pracować nad tym, żeby te problematyczne zjawiska się nie nasilały, były maksymalnie spowolnione lub nawet pojawiły się dużo później.

Rehabilitacja to nie tylko sposób na to, żeby przywrócić sprawność po chorobie lub wypadku, ale także działania, które mogą pozwolić zachować zdrowie na dłużej. Jest w tym element profilaktyki i to właśnie może być najważniejsze przy planowaniu turnusów rehabilitacyjnych. Warto odbywać je regularnie – dzięki temu można dłużej cieszyć się pełną sprawnością.