Wyjazd autem na wakacje ma wiele zalet. Ta forma transportu daje wolność wyboru tak bezcenną w czasie wakacyjnych przygód. Przed rozpoczęciem podróży należy jednak odpowiednio przygotować pojazd. Zostań z nami, by dowiedzieć się, o co warto się zatroszczyć, wyruszając autem na wakacje.

Zadbaj o stan techniczny

Zepsute auto w czasie wakacji potrafi skutecznie pokrzyżować plany. Niespodziewana awaria może spowodować opóźnienia, dodatkowe koszty oraz dużo stresu. Na szczęście większości sytuacji tego typu można uniknąć, dzięki odpowiedniemu przygotowania pojazdu do podróży.

W tym celu najlepiej odwiedzić mechanika i poprosić go o dokonanie rutynowego przeglądu. Jeśli stwierdzi on, że któryś z komponentów wymaga naprawy lub wymiany, nie warto odkładać tego na później. Taka część mogłaby zepsuć się podczas nadchodzącego wyjazdu, czego każdy kierowca wolałby uniknąć.

Warto zadbać o stan techniczny auta także ze względów bezpieczeństwa. Nawet prosta usterka, taka jak luz na sworzniu wahacza lub korozja przewodów hamulcowych może przyczynić się do utraty kontroli nad autem, a w konsekwencji niebezpiecznej kolizji.

Zapakuj odpowiednio bagaż

Pakowanie się na wakacje bywa nieprzyjemne. Walizki mnożą się w zatrważającym tempie, a bagażnik wydaje się być mniejszy niż zwykle. Dlaczego jednak poruszamy kwestię odpowiedniego zapakowania bagażu? Czy sposób ułożenia rzeczy w aucie ma znaczenie?

Tak, i to duże. Obciążony pojazd zachowuje się zupełnie inaczej niż pusty. Nierównomiernie rozłożony bagaż może spowodować problemy z utrzymaniem właściwego toru jazdy oraz utrudnić hamowanie. To ważne, aby waga przedmiotów przewożonych w aucie została rozłożona równomiernie.

Przygotuj wcześniej wyposażenie

Odpowiednie wyposażenie samochodu przed wyruszeniem w trasę pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Co warto ze sobą wziąć? W Twoim bagażniku nie powinno zabraknąć:

Pamiętaj, że pierwsze dwa elementy z powyższej listy są obowiązkowe. Przepisy wymagają od kierowców posiadania w aucie gaśnicy typu ABC z homologacją o wadze przynajmniej 1 kg. Z kolei parametry trójkąta ostrzegawczego nie podlegają żadnym regulacjom. Warto jednak zadbać o to, aby spełniał on swoje zadanie, czyli samodzielnie stał na płaskiej powierzchni i odbijał światło z reflektorów nadjeżdżających aut. Niektórzy kierowcy zabierają ze sobą w dłuższe trasy również niewielką ilość paliwa oraz oleju silnikowego. Takie zapasy przydają się skrajnie rzadko, lecz gdy wreszcie są potrzebne, pomagają zaoszczędzić wiele zmartwień.

Co możesz jednak zrobić, jeśli marzą Ci się wakacje autem, a nie posiadasz jeszcze własnego pojazdu? Zakup samochodu nie musi być druzgoczącym wydatkiem. Nawet kilka tysięcy złotych wystarczy, aby nabyć używany egzemplarz w świetnym stanie technicznym. Wejdź na otomotoklik.pl i znajdź swojego kandydata już dziś.