Biżuteria z czasem traci swój blask. Czyste srebro, a także złoto niższej próby może pokrywać się ciemnym nalotem, tak zwaną ?patyną?. W przypadku tego pierwszego kruszcu występowanie takiego zanieczyszczenia jest jedną z jego właściwości, ulega bowiem procesowi utleniania. Z kolei złoto ciemnieje, gdy w wykonanej z niego biżuterii znajdują się stopy miedzi. Mimo tego, że każda z tych sytuacji jest całkowicie naturalna, nie trzeba żegnać się z ulubionymi akcesoriami, gdy te nie wyglądają już tak atrakcyjnie, jak tuż po zakupie. Istnieją bowiem proste domowe metody na czyszczenie biżuterii. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na ich temat!
 
Czyszczenie srebrnej biżuterii – najważniejsze informacje
Aby pozbyć się ciemnego nalotu ze srebrnej biżuterii, nie trzeba wyposażać się w żadne specjalistyczne produkty. Skuteczne, przetestowane przez pokolenia domowe metody wykorzystują bowiem w tym celu artykuły, które zwykle ma się już w domu – albo można po nie szybko wyskoczyć do najbliższego sklepu. Oto dwa najpopularniejsze sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii: Uwaga! Do czyszczenia biżuterii należy używać wyłącznie ściereczki z miękkiego materiału takiego jak mikrofibra. Szczotki (np. do zębów), ręczniki papierowe lub twarde szmatki mogą doprowadzić do zarysowania srebra. Jeśli Twoja biżuteria wymaga wypolerowania, użyj tkaniny flanelowej. A jeżeli zdecydowałeś się na czyszczenie pastą do zębów, to unikaj pasty wybielającej, a także zawierającej drobinki oraz z dużą zawartością sodu, ta pierwsza może bowiem odbarwić srebro, a druga i trzecia naruszyć jego strukturę.
Pamiętaj też, że nawet najwyżej jakości biżuteria srebrna, jak np. ze sklepu Tous, będzie co jakiś czas pokrywać się wspomnianym nalotem. Czyszczenie trzeba zatem powtarzać.
Czyszczenie biżuterii złotej – metody i złote zasady  
Czyszczenie biżuterii złotej odbywa się podobnie, co tej srebrnej. Jeśli więc masz w swojej kolekcji dodatki z obu tych kruszców, to metody, które wskazujemy poniżej, możesz zastosować w przypadku każdego z nich: Tak jak w przypadku srebrnej biżuterii, pamiętaj, by do czyszczenia nie używać szczotek, twardych szmatek ani żadnych ostrych przedmiotów. Jeżeli złoto wymaga polerowania, zastosuj tkaninę flanelową.
Profesjonalne produkty do czyszczenia biżuterii
Ciekawym rozwiązaniem są też specjalistyczne chusteczki do czyszczenia biżuterii, namoczone przez producenta w delikatnym impregnacie, który myje i zabezpiecza złoto oraz srebro. Kosztują zwykle między 10 a 30 złotych i są bardzo proste w użyciu – wystarczy przecierać biżuterię szmatką.
Alternatywnym rozwiązaniem, dobrym dla osób mających dużo kosztownych ozdób, jest czyszczenie biżuterii w myjce ultradźwiękowej. Urządzenie nie tylko ją myje, ale również sterylizuje