Choroby neurodegeneracyjne to termin określający wszystkie schorzenia związane z uszkodzeniem komórek nerwowych. Są one niebezpieczne z tego względu, że uszkodzonych komórek układu nerwowego zwykle nie da się naprawić. Poznaj objawy i przyczyny chorób neurodegeneracyjnych mózgu.

Przyczyny chorób neurodegeneracyjnych mózgu

Przyczyny schorzeń neurodegeneracyjnych możemy podzielić na dziedziczne i nabyte. W pierwszym z wymienionych przypadków zaburzenia występują w rodzinach, w których wadliwy gen jest przenoszony z rodziców na ich pociechy. Przykładem jest choroba Huntingtona, Alzheimera oraz rzadkie przypadki chorób neuronu ruchowego. Jednak znacznie częściej choroba neurodegeneracyjna jest wynikiem ekspozycji organizmu na różne szkodliwe czynniki wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego. Wyróżnia się tutaj leki, alkohol i narkotyki, które uszkadzają neurony, a także urazy głowy czy infekcje układu nerwowego. Istnieją również procesy, które są odpowiedzialne za niszczenie tkanki nerwowej zarówno w schorzeniu dziedzicznym, jak i nabytym. Oto one:
   
Istotnych informacji o chorobach neurodegeneracyjnych, profilaktyce i medycynie mitochondrialnej można szukać na mito-med.pl.

Objawy chorób neurodegeneracyjnych

Choroby neurodegeneracyjne mózgu rozwijają się przede wszystkim u osób starszych – wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania. Przykładowo: ok. 50% 90-latków cierpi na Alzheimera, natomiast 1% zachorowań stwierdza się u 60-latków.
 
Istnieją jednak choroby, które mogą mieć swój początek między 20 a 40 rokiem życia i jest to m.in. stwardnienie rozsiane (SM) i stwardnienie boczne zanikowe (SLA). Ich objawy to stopniowe i nasilające się zmiany pod postacią niedowładów i porażeń, które prowadzą do całkowitej utraty samodzielności, a także śmierci.
 
Przy chorobach otępiennych najczęściej obserwuje się takie objawy jak:
 

Leczenie chorób neurodegeneracyjnych

Schorzenia neurodegeneracyjne są nieuleczalne. Oznacza to, że wprowadzona farmakoterapia nie doprowadzi do wyleczenia, a jedynie będzie spowalniać postęp choroby oraz zminimalizować przykre objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
 
Z racji tego, że choroby neurodegeneracyjne stanowią poważny problem społeczny, naukowcy próbują znaleźć metodę diagnostyczną, która pozwoli wykryć choroby neurodegeneracyjne na etapie, w którym jeszcze nie doszło do nieodwracalnych zmian w tkance nerwowej. Obecnie istnieją badania genetyczne, które pozwalają wykryć mutację odpowiedzialną za część schorzeń. Przy czym należy pamiętać, że obecność mutacji nie jest jednoznaczna, że w przyszłości dany człowiek zachoruje, lecz świadczy to o zwiększonej predyspozycji. Takie badanie można wykonać nawet u niemowląt, u których podejrzewa się większe ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjny w przyszłości.
 
Oprócz włączenia farmakoterapii ważne jest usprawnianie chorego – praca nad koordynacją ruchów, zminimalizowanie przykurczów oraz rehabilitacja. Dzięki temu znacząco wydłużymy czas, kiedy chory będzie samodzielny oraz zwiększymy jego komfort życia.