Sztukateria na ścianie to klasyczna, ponadczasowa ozdoba. Sprawdzi się w różnych typach pomieszczeń oraz różnych stylach aranżacyjnych. Do wyboru masz wiele rodzajów listew dekoracyjnych. Co ważne, przy pomocy odpowiednich narzędzi samodzielnie zrobisz sztukaterię na ścianie! W tym artykule przeczytasz, jakie listwy dekoracyjne sprawdzą się najlepiej, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze oraz czy malowanie sztukaterii jest możliwe. sztukateria na scianie jak zrobic

Listwy ścienne – rodzaje

Listwy ozdobne są wykonywane z różnych materiałów oraz mają różne przeznaczenie. Raz pełnią funkcje jedynie dekoracyjne, innym razem są montowane, aby zabezpieczyć ścianę przed uszkodzeniami mechanicznych, np. listwy przypodłogowe świetnie chronią dolną część ściany, która graniczy z podłogą, przed otarciami spowodowanymi myciem. Poniżej przedstawiamy różne rodzaje sztukaterii ściennej z podziałem na typ materiału i przeznaczenie.

Ozdobne listwy – podział ze względu na materiał

Listwy ścienne różnią się materiałem wykorzystanym w trakcie ich produkcji. Obecnie wybór jest duży, ale jeszcze kilkanaście lat temu był dość ograniczony, a królowały przede wszystkim dekoracje gipsowe. Obecnie producenci sztukaterii ściennej oferują wiele możliwości, zarówno tych bardziej ekskluzywnych, jaki i budżetowych.

Listwy gipsowe – to propozycja dla starych, zabytkowych wnętrz, które wymagają renowacji zniszczonej sztukaterii; gips świetnie zachowa oryginalny wygląd dekoracji.

Listwy styropianowe są lekkie, łatwe w montażu i dostępne w wielu różnych wariantach. Są jednak podatne na odkształcenia mechaniczne, dlatego dobrze sprawdzą w miejscach mało dostępnych, np. jako listwy przysufitowe w pokojach dziennych. Listwy styropianowe nie nadają się do montażu w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Listwy poliuretanowe są z kolei bardzo twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Nie odkształcają się i nie pęcznieją. Występują także w wersji elastycznej, co świetnie sprawdzi się, jeśli masz wyjątkowo nierówne ściany.

Listwy z polistyrenu ekstrudowanego właściwościami mechanicznymi plasują się między styropianem a poliuretanem. Charakteryzuje je duża gładkość oraz ostrością krawędzi, co wpływa na estetyczny wygląd sztukaterii. Są odporne na działanie wilgoci.

Listwy drewniane – dawniej bardzo popularne, obecnie ustępują miejsca listwom z tworzyw sztucznych. Montowane za pomocą kleju i gwoździ. Wadą tego typu listew jest to, że są mniej odporne na wilgoć i pleśń oraz bardziej podatne na odkształcanie.

Podsumowując, najtańsze często nie znaczy najlepsze. Sztukateria styropianowa jest tania, ale najlepiej sprawdzi się w przy suficie, gdzie nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne. Zadowalająca wytrzymałość w przystępnej cenie dadzą listwy z polistyrenu ekstrudowanego.

sztukateria na ścianę> </p>
<h3><b>Ozdobne listwy – podział ze względu na przeznaczenie</b></h3>
<p><span style=Do najpopularniejszych rodzajów sztukaterii ściennej ze względu na przeznaczenie należą:

Sztukateria ścienna – jak samodzielnie przykleić listwy ozdobne?

Wykonanie sztukaterii ściennej samodzielnie nie jest kosztowne ani bardzo czasochłonne. Znając dobre praktyki (które przedstawiamy poniżej) z pewnością sobie poradzisz!

Lista rzeczy, których potrzebujesz:

Plan działania

sztukateria na ścianę w salonie> </p>
<ol>
<li aria-level=Powierzchnia, na której będą przyklejane listwy ścienne powinna być czysta i wolna od zanieczyszczeń.

  • Zacznij od koncepcji – wymierz ściany i wykonaj na kartce projekt graficzny w odpowiedniej skali, obrazujący rozstaw listew na ścianie.
  • Określ wymiary poszczególnych deszczułek i posiłkując się poziomicą, rozrysuj na murze ich dokładny rozstaw. 
  • Potnij sztukaterię na odpowiednie kawałki. Do cięcia elementów pod kątem najwygodniej wesprzeć się skrzynką uciosową.
  • Za pomocą specjalnego kleju montażowego przyklej listwy do ściany – na wewnętrzną stronę każdej z nich nałóż odpowiednią ilość kleju, po czym przyłóż do muru wzdłuż linii listew wykreślonych za pomocą poziomicy. Uciskaj, aż materiały trwale się połączą. Po przyklejeniu listew nadmiar kleju od razu zetrzyj szmatką. 
  • Jeśli między listewkami są jakieś szparki, przed malowaniem można je wypełnić akrylem.
  • Czas na malowanie sztukaterii na wybrany kolor. Warto pomalować ją taką sama farbą, co ściany. Jaki rodzaj farby wybrać? Producenci listew są niemal zgodni w tej kwestii – poradzą farby ścienne, których skład wolny jest od rozpuszczalników. 
  • Sztukateria na ścianie – podsumowanie

    Jak zrobić ozdobne listwy na ścianie? Jest to możliwe bez dużych nakładów finansowych i czasowych. Montując sztukaterię, musisz znać podstawowe zasady i praktyczne wskazówki – wtedy montaż okaże się dobrą zabawą, a nie kłopotliwą pracą. Sztukateria pełni nie tylko funkcję dekoracyjną – listwy przypodłogowe czy przysufitowe doskonale zamaskują szczeliny dylatacyjne oraz zabrudzenia. Możesz także pokusić się o listwy sufitowe, jeśli aranżujesz wnętrze w klasycznym, bardzo eleganckim stylu. Więcej informacji na temat listew ściennych znajdziesz w artykule: Sztukateria na ścianę – ponadczasowa dekoracja wnętrz .