Piękny i zdrowy zgryz to najlepszy dodatek do szczerego, szerokiego uśmiechu. Problemy stomatologiczne mogą pojawić się dość niespodziewanie i uniemożliwić cieszenie się dobrą kondycją naszych zębów. Jedną z trudnych i wyjątkowo dokuczliwych przypadłości stomatologicznych jest nadwrażliwość zębów. Jest to problem często obserwowany w populacji ogólnej, szacuje się, iż dotyczy aż od 10 do 20% osób.

Nadwrażliwość zębów - przyczyny

Wymienia się kilka przyczyn występowania nadwrażliwości zębów, w zależności od indywidualnych predyspozycji jednostki mogą nimi być:

Wyodrębnienie przyczyny u indywidualnego pacjenta oraz postawienie diagnozy nadwrażliwości zębów następuje po sprawdzeniu wszystkich innych czynników, które mogą objawiać się w podobny sposób. Stomatolog upewnia się najpierw, czy u pacjenta nie występuje zapalenie miazgi zębowej, próchnica, pęknięcia uzębienia, zapalenie dziąseł lub choroba stawu skroniowo-żuchwowego.

 

Nadwrażliwość zębów - konsekwencje

Do przykrych konsekwencji towarzyszących nadwrażliwości zębów należy pojawianie się ostrego, znacznego bólu przy spożywaniu produktów zarówno ciepłych jak i zimnych. Pacjenci dotknięci przez tę dolegliwość skarżą się również na pojawianie się tych objawów przy kontakcie z daniami ciepłymi, kwaśnymi lub podczas picia napojów gazowanych. Postępująca nadwrażliwość zębów może generować podobne odczucia podczas każdego szczotkowania, spożywania posiłku lub jakiejkolwiek próby podjęcia się zabiegu stomatologicznego. Schorzenie, które pozostaje bez opieki lekarskiej i jest bagatelizowane bardzo długo, może spowodować nawet niemożność swobodnego oddychania na świeżym, zimowym powietrzu. Nadwrażliwość zębów może więc w znacznym stopniu obniżyć komfort życia każdej osoby nią dotkniętej.

 

Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?

Jeżeli pacjent zauważy, iż boryka się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które wskazują na występowanie u niego nadwrażliwości zębów, może pojąć pewne działania, w celu ich zniwelowania:

 

Tekst sponsorowany: Klinika stomatologiczna na warszawskim Bemowie - https://www.dentsm.pl