Wszystkim rodzicom zależy, aby ich pociecha rozwijała się jak najlepiej. Wielu z nich inwestuje w dodatkowe zajęcia dla dziecka już od najmłodszych lat. Jakie zajęcia warto sprawić swojemu dziecku w pierwszych latach życia?


Rozwój dziecka jest ważny dla każdego rodzica. Coraz częściej rodzice postanawiają inwestować w swoje dziecko już od najmłodszych lat. Niektóre aktywności, z jakimi możemy oswajać naszą pociechę, będą szczególnie przydatne w dorosłym życiu. Przedstawiamy 4 aktywności, które warto zacząć jak najwcześniej.

Nauka języków obcych

Zajęciami dodatkowymi, z których rozpoczęciem nie warto zwlekać, jest nauka języków obcych. Badania naukowe wskazują, że dzieci najlepiej uczą się języków obcych jeszcze zanim nauczą się mówić. Dziecko w pierwszych latach życia niejako naturalnie zapamiętuje nowe słowa i struktury gramatyczne. Małe dzieci uczą się poprzez zabawę i nie mają tak jak dorośli barier z komunikacją w obcym języku. To wyjaśnia, dlaczego dzieci wychowywane przez rodziców mówiących w dwóch różnych językach są dwujęzyczne. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko miało łatwiejszy start w życiu, lepsze oceny z angielskiego w szkole, z łatwością dostało się na dobre studia i znalazło dobrze płatną pracę, jak najszybciej zapisz je do dobrej szkoły językowej. Niektóre szkoły, takie jak angielski dla dzieci Poznań, mają w swojej ofercie specjalne zajęcia dostosowane do najmłodszych słuchaczy.

Nauka muzyki

Kolejną umiejętnością, którą warto zaszczepiać w dzieciach od najmłodszych lat, jest nauka muzyki, a szczególnie nauka gry na instrumencie muzycznym. Nauka gry na instrumentach znacznie rozwija mózg dziecka, między innymi ułatwiając mu zapamiętywanie informacji. Ponadto kontakt z muzyką klasyczną w pierwszych latach życia uczy wrażliwości na muzykę i sztukę. Ćwiczenie gry na instrumentach muzycznych ćwiczy charakter dziecka, wyrabia w nim takie cechy, jak dyscyplina i systematyczność, uczy skupienia i cierpliwości. Poznawanie muzyki przez dziecko może być też wstępem do edukacji kulturalnej dziecka poprzez pokazywanie mu muzyki z różnych strony świata.

Zajęcia plastyczne

Od najmłodszych lat warto też posłać dziecko na zajęcia plastyczne. Nauka rysunku rozwija zdolności manualne dziecka, a podstawowa wiedzy z historii sztuki, podobnie jak muzyka, zapoznaje dziecko z kulturą innych państw. Zajęcia plastyczne kształtują także kreatywność dziecka, co jest bardzo cenioną umiejętnością na współczesnym rynku pracy.
 

Zajęcia sportowe

Poza rozwojem intelektualnym ważny dla dziecka jest także rozwój fizyczny, który najlepiej zapewnią mu zajęcia sportowe. Aktywność fizyczna rozwija w dziecku umiejętności motoryczne,  minimalizuje ryzyko wystąpienia wad postawy i otyłości. Dzieci mają naturalną „smykałkę” do różnych sportów – są bardziej pewne siebie niż dorośli. Dlatego młody wiek to najlepszy czas, żeby zacząć oswajać dziecko z łyżwami, nartami czy wodą. Na zajęcia na basenie możesz iść nawet z niemowlakiem, niektóre baseny organizują wręcz specjalne zajęcia dla maluszków.