Do budowy kina domowego możesz wykorzystać gotowe zestawy HiFi, sięgnąć po charakterystyczny soundbar lub zdecydować się na tzw. kolumny podstawkowe, czyli uniwersalne głośniki o niewielkich rozmiarach, które z powodzeniem można ustawić zarówno na szafce RTV, jak i biurku czy półce mebli. W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów głośników podstawkowych umożliwiających stworzenie dobrej jakości nagłośnienia w każdym, zwłaszcza małym wnętrzu.


Co to są głośniki podstawkowe?

To charakterystyczny i jednocześnie niezwykle popularny rodzaj głośników o zdecydowanie mniejszych rozmiarach niż tradycyjne głośniki podłogowe. Ze względu na mniejsze rozmiary i wyjątkowo uniwersalny charakter, kolumn podstawkowych można używać zarówno jako bazy dla kina domowego, jak i elementu większego zestawu HiFi dedykowanego odtwarzaniu muzyki w jakości zbliżonej do oryginału. W sprzedaży znajdziemy różnorodne kolumny podstawkowe. Najpopularniejsze z nich to głośniki dwudrożne, z wbudowanym głośnikiem wysokotonowym i nisko lub średniotonowym. Na rynku znajdziesz również modele aktywne ze zintegrowanym wzmacniaczem, którymi można zarządzać z aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub tablecie, odtwarzając przy ich pomocy muzykę z popularnych serwisów strumieniowych.

 Zalety kolumn podstawkowych

Największą zaletą głośników podstawkowych jest ich niezwykle uniwersalny charakter oraz niewielki rozmiar. Taki sprzęt można ustawić w dowolnym miejscu, na szafce pod telewizorem, na półce mebli, komodzie lub biurku. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne kolumny podstawkowe bezprzewodowe. Tego typu sprzęt nie wymaga bezpośredniego, kablowego połączenia z telewizorem czy innym fizycznym urządzeniem dedykowanym odtwarzaniu dźwięku. Dzięki zastosowaniu łączności bluetooth głośniki można łączyć z tego typu urządzeniami bezprzewodowo. Co więcej, można używać ich wówczas do słuchania muzyki z serwisów streamingowych, korzystając z aplikacji na smartfonie. Dużą zaletą głośników podstawkowych 2-drożnych jest również brak konieczności stosowania oddzielnego subwoofera. Być może nie jest to rozwiązanie optymalne, ale pozwalające oszczędzać przestrzeń, co jest niezwykle ważne w wielu współczesnych, niewielkich wnętrzach.

Jeśli nie potrzebujesz głośników o dużej mocy lub nie masz wystarczającej ilości wolnego miejsca, by skorzystać z profesjonalnych kolumn podłogowych, zastąp je kolumnami podstawkowymi. To niezwykle popularny model uniwersalnych głośników dedykowanych zastosowaniom domowym. Z ich pomocą stworzysz dobrej jakości kino domowe lub zestaw HiFi, który powinien zaspokoić potrzeby zdecydowanej większości użytkowników.