W ostatnich latach świadomość społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego zdecydowanie wzrosła. Pandemia mocno wpłynął na nas wszystkich, lockdown odcisnął swoje piętno na naszym życiu codziennym, coraz więcej osób popadło w depresję i stany lękowe. Pomocy specjalisty, potrzebują osoby w każdym wieku, od dzieci po osoby starsze. Często nie wiemy do kogo zgłosić się z naszym problemem, zastanawiamy się zarówno nad wizytą u psychologa, jak i psychiatry. Nie wiemy na kogo się zdecydować i jaka jest różnica między nimi. W naszym artykule dowiecie się, jaka jest różnica między psychologiem a psychiatrą oraz postanowimy rozwiać wszystkie wasze wątpliwości na temat wizyty.

Kim jest psycholog i czym się zajmuje? 

Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie z tytułem psychologa. Zazwyczaj mówiąc „psycholog”, myślimy o osobie, do której idzie się po poradę, gdy ma się jakiś problem. To nie do końca prawda, psychologia to obszerna dziedzina. Można być psychologiem, ale tylko osoba, która ukończyła dodatkowo studia podyplomowe z psychologii klinicznej, ma możliwość pracować z pacjentami, udzielić odpowiedniej pomocy psychologicznej oraz postawić diagnozę. Psycholodzy dzięki zdobytej wiedzy posiadają obszerną wiedzę z: 

Na podstawie zgromadzonych kwalifikacji psycholodzy są w stanie udzielać porad i przeprowadzać psychotesty, wydawać oświadczenia i orzeczenia psychologiczne, pomagać pacjentowi w rozwiązywaniu codziennych problemów tj. spadki nastroju, kłopoty w pracy czy rozstania.  

 

Psychiatra – kim jest i czym się zajmuje? 

Psychiatra w odróżnieniu od psychologa jest lekarzem ze specjalizacją z psychiatrii, dzięki czemu posiada również wiedzę pod kątem biologicznym organizmu człowieka. Skupia się na analizie stanu psychicznego pacjenta, postawieniu diagnozy oraz wprowadzeniu odpowiedniej farmakologii do leczenia. To istotna kwestia, ponieważ psycholog nie posiada upoważnień do przepisywania pacjentom jakichkolwiek leków. Natomiast w pracy psychiatry zazwyczaj jest to konieczne, a postawienie trafnej diagnozy, której towarzyszy wsparcie farmakologiczne może okazać się kluczowe podczas leczenia. 
 

Kiedy powinieneś rozważyć wizytę u psychologa? 

Co powinno skłonić Cię do wizyty u psychiatry?