Wybór dywanu do pokoju dziecka bywa wyzwaniem. Przyjęte jest, że w pokojach maluchów królują księżniczki, samochodziki czy pocieszne zwierzątka. Popularne też są wykładziny z dróżkami po których dziecko może jeździć samochodzikami. Często stosowanym rozwiązaniem są małe dywany z długim włosem przy łóżku. Bajkowe dywany dziecięce są piękne. Czy trzeba iść jednak zgodnie z linią trendu czy można urządzić pokój dziecka po swojemu lub według gustu dziecka? Niekoniecznie w stylu bajkowym?

 


Dywan jednokolorowy - spokojny design

Pokoje dzieci są zazwyczaj pełne kolorów, wzorów, obrazków i niezliczonych maskotek. Warto stonować trochę wygląd pomieszczenia i położyć jednobarwny dywan. Kolor może być spokojny na przykład popiel, błękit. Może też być mocny i wyrazisty. Zależy od upodobań dziecka, barw w pomieszczeniu oraz od koloru ścian. Warto zadbać o to by kolory w miejscu, gdzie dziecko często przebywa współgrały ze sobą. Ma to kilka zalet: efekt estetyczny, chęć dziecka do przebywania w pokoju bez zmęczenia oczu, poczucie spokoju i spójności w pomieszczeniu. Przebywanie w ładnie urządzonym pokoju i zabawa na miękkim, pluszowym dywanie zachwyci każde dziecko i da odetchnąć rodzicom.

 

Dywan shaggy - bezpieczna zabawa

Dywany z długim włosem to świetny wybór do pokoju dziecięcego. Są bardzo miękkie przez to dzieci z radością się na nich bawią. Ponad to przez swoją grubość doskonale izolują od podłoża przez co dziecko ma dodatkową ochronę przed zimną podłogą. Zwłaszcza w domach jednorodzinnych i braku ogrzewania podłogowego warto zwrócić na ten aspekt baczną uwagę. dywany z długim włosem dają też dodatkową ochronę, gdy dziecko biega i skacze. Na twardym podłoży łatwo o urazy - puszyste dywany shaggy mogą zapobiec wypadkom. Poza tym wygłuszają dźwięki przez co w pokoiku dziecka zwiększa się wrażenie spokoju i przytulności.

 

Dywany dziecięce - na co zwrócić uwagę?

• wysoka jakość wykonania - ważne by służył dziecku przez długi czas

• odporność na zabrudzenia - istotne by dywan był z materiału, który można będzie łatwo przywrócić do formy. Wypadki typu: rozlany sok, malowanie po dywanie czy rozmazana nutella z pewnością będą się zdarzać

• antypoślizgowy - nie będzie się przemieszczał, gdy dziecko biega. Zapobiegnie to upadkom.

• antyalergiczny - w przypadku alergii nie trzeba rezygnować z dywanów. Wystarczy zakupić dywan z naturalnych włókien. Może być wełniany - nie ma wtedy warunków do rozwoju roztoczy

• odpowiednia grubość - amortyzacja upadków (dywan shaggy)

Dywan to ważny element wyposażenia pokoju dziecięcego. Niemal każde dziecko uwielbia zabawy podłogowe więc warto zadbać by mogły odbywać się one w bezpiecznych warunkach. Przy wyborze prócz estetyki koniecznie trzeba przeanalizować takie kwestie jak wiek dziecka, rodzaje ulubionych zabaw, stopień aktywności dziecka. Można wtedy bez trudu dobrać idealny dywan dla dziecka.