Wady postawy to w obecnym czasie jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych i coraz częstsze zjawisko pośród dzieci i młodzieży. Według szacowanych danych, wady postawy są stwierdzane w Polsce kilkukrotnie częściej niż nadwaga i nawet 50 do 80% dzieci w wieku rozwojowym zmaga się z krzywym kręgosłupem, koślawymi kolanami lub płaskostopiem. W jaki sposób rozpoznać i leczyć wady postawy?

Przyczyny wad postawy

W trakcie dorastania, dziecko jest wyjątkowo podatne na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych, gdyż rozwijający się układ mięśniowy nie nadąża za szybkim tempem wzrostu kości. Może to skutkować przeciążeniami układu ruchowego i zwyrodnieniami, które z czasem przejawiają się jako wady postawy.

Poza wadami wrodzonymi, głównymi przyczynami występowania wad postawy wśród dzieci i młodzieży są przede wszystkim złe nawyki oraz nadmierne przeciążenie ciała w trakcie etapu szybkiego wzrostu dziecka. Pośród często wymienianych czynników prowadzących do schorzeń i zwyrodnień układu ruchowego spotyka się: nieodpowiednio dostosowane stanowisko nauki ucznia, niepoprawną pozycję wypoczynkową, brak aktywności ruchowej, zbyt ciężki i źle noszony tornister oraz nadwagę. Przy pierwszych objawach rozwoju wad postawy należy udać się do poradni wad postawy w celu zasięgnięcia opinii specjalistów.

Jak korygować i zapobiegać wadom postawy?

Nieprawidłowości układu ruchowego wśród osób w wieku rozwojowym nie powinny być lekceważone, gdyż niekorygowane wady pogłębiają się wraz z upływem czasu. Kluczową kwestią w zapobieganiu wadom postawy jest zapewnienie dziecku wszechstronnego rozwoju fizycznego oraz zwracanie uwagi na prawidłową postawę ciała. Należy wyeliminować czynniki, które przyczyniają się do możliwości wystąpienie i pogłębienia istniejących już wad, jak między innymi podnoszenie ciężkich przedmiotów (np. tornistra), źle dostosowane stanowisko nauki i unikanie zajęć aktywności fizycznej w szkole.

Zdecydowanie warto zachęcać dziecko do aktywnego spędzania czasu, na przykład zapisać je na basen lub zajęcia gimnastyki korekcyjnej, które wyrobią w nim nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała i zminimalizują ryzyko wystąpienia wad postawy. Ważnym czynnikiem jest również racjonalne żywienie i dieta bogata w witaminy i minerały, które są niezbędne podczas rozwojowej fazy dziecka.

Należy regularnie kontrolować zdrowie i rozwój dziecka, gdyż wady postawy i zwyrodnienia rozwijają się przez dłuższy czas, a początek wystąpienia nieprawidłowości nietrudno jest zauważyć i skorygować. Im szybciej wada zostanie wykryta, tym mniejsza szansa na jej rozwój i utrudnione funkcjonowanie dziecka w przyszłości. W przypadku, jeśli rozwój motoryczny dziecka znacznie odbiega od jego rówieśników, należy udać się do specjalisty i fizjoterapeuty, który wystawi diagnozę i zaproponuje odpowiedni cykl zajęć korygujących.