Wiele mówi się, że ciąża to nie choroba, a jednak niektóre kobiety czują się jakby były chore. Cóż, nie ma się co oszukiwać, nie każda z nich ma to szczęście, by czuć się świetnie i wręcz epatować szczęściem. Niestety to kolejny mit, który powtarzany jest z pokolenia na pokolenia, jakoby ciąża była najpiękniejszym okresem w życiu kobiety zaraz po macierzyństwie. Jednocześnie nie tylko ciąża jest trudna, bo potem także poród, a jeszcze trudniejszy jest pierwszy rok z dzieckiem, gdzie niestety często młodym matkom towarzyszy depresja poporodowa czy epizody depresyjne. A do tego wszystkiego jeszcze presja, że należy jak najszybciej zrzucić dodatkowe kilogramy.

Instagram vs rzeczywistość

Trzeba wiedzieć, że lansowane w mediach społecznościowych figury kilka tygodni po porodzie są bardziej efektem pracy grafika niż rzeczywistością. Chyba każdy wie, czym różni się Instagram od rzeczywistości. W tym okresie trzeba przede wszystkim zadbać o siebie i dziecko, a waga powinna zejść na drugi plan. A jeżeli naprawdę źle czujecie się w swoim ciele i nie potraficie go zaakceptować, to podpowiemy Wam, jak zrzucić dodatkowe kilogramy po ciąży, ale w zdrowy i bezpieczny sposób. Zawsze jednak pamiętajcie, że robicie to dla własnego zdrowia, a nie z powodu presji.


Zdrowa dieta ma znaczenie

Zacznijmy od diety. Przede wszystkim nie ma czegoś takiego jak dieta matki karmiącej. Jeżeli karmicie dziecko piersią, to oczywiście możecie jeść wszystko, byle tylko nie było to ciężkostrawne. Absolutnie nie możecie się głodzić, bo nie tylko źle będziecie się czuły, ale też, zamiast stracić na wadze, przytyjecie, bo Wasz metabolizm drastycznie zwolni. Przede wszystkim zdrowa dieta to zrównoważona dieta. A to oznacza, że trzeba jeść regularnie posiłki zbilansowane. Wydaje się to trudne mając noworodka czy niemowlaka, ale wcale takie nie musi być. Przede wszystkim podczas karmienia, trzymając dziecko na piersi, drugą ręką możecie trzymać smoothie na bazie warzyw i owoców i je pić. Smaczne, zdrowe i pożywne jest to na bazie marchwi, z dodatkiem banana i mango. Następnie dodajemy łyżkę kurkumy oraz kawałek imbiru. Wlewamy jeszcze sok z połówki cytryny i całość blendujemy. A jeżeli okaże się bardzo gęste to dodajcie kubek jogurtu naturalnego. To także świetny pomysł na śniadanie. Oczywiście możecie dowolnie miksować warzywa i owoce. Na śniadanie można też zjadać miks sałat z dodatkiem serka feta czy po prostu płatki owsiane z jogurtem roślinnym oraz owocami. Obiady powinny być oparte przede wszystkim na warzywach. Możecie stosować mrożonki. Po ich podsmażeniu wystarczy tylko dodać ugotowane mięso z kurczaka, czy kawałki ryby ugotowane na parze oraz brązowy ryż. A na kolację można zawsze zjeść resztkę warzyw z ryżem i dodać do nich jeszcze kawałki świeżego pomidora.

Dieta pudełkowa – dobra alternatywa

Oczywiście nie musicie wcale gotować, bo w myśl zasady, że życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać doskonałym wyborem jest dieta pudełkowa. Od razu otrzymacie posiłki na cały dzień. Są one zbilansowane, bardzo zdrowe i rzecz jasna różnorodne. Kropką nad "i" jest w tym przypadku smak, który jest wyjątkowy. Dania są naprawdę smaczne. Oczywiście takie rozwiązanie zapewnia Wam też małą oszczędność czasu, a to oznacza, że możecie ten czas wykorzystać na odpoczynek. Nawet jeżeli w Waszym mieszkaniu nie jest za czysto, to nie ma to znaczenia. Lepiej odpocząć, bo sprzątanie nie zając, nie ucieknie.


Czas dla siebie, czyli ruch

Nie bójcie się też prosić o pomoc, jeżeli nie dajecie sobie rady . Obowiązki trzeba dzielić pół na pół i ojciec dziecka ma być tak samo zaangażowany. A gdy dziadkowie czy ciocie zgodzą się zająć maluchem, to wyjdźcie razem, choćby na spacer, bo Wy jesteście tak samo ważni jak dziecko. A jak zadbać o ruch? To nic trudnego – wystarczą tylko spacery z maluszkiem bądź też bieganie z wózkiem. W każdym tygodniu dajcie sobie czas np. mama wychodzi na siłownię i się zrelaksować na dwie godziny, a w tym czasie tata zajmuje się dzieckiem. Kolejnego dnia jest odwrotnie.


Nie bagatelizujecie też złego nastroju. I jeżeli utrzymuje się od dłuższy czas, to znak, że trzeba poszukać pomocy u specjalisty i udać się na wizytę do psychiatry. Depresja to ciężka choroba, ale też choroba jak każda inna, którą trzeba leczyć i nie jest żadnym powodem do wstydu.