Każdego dnia Twoja skóra narażona jest na działanie czynników zewnętrznych – niektóre z nich mogą być przyczyną zmian skórnych. Z dermatozami, czyli chorobami skóry zmaga się wiele osób. Jeśli również szukasz skutecznego sposobu na czyraki, łuszczycę, czy grzybicę podpowiadamy, jak wybrać maść, która pomoże się ich pozbyć!

Charakterystyka wybranych problemów skórnych

Nie sposób opisać wszystkich schorzeń skóry, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Dlatego poniżej została przedstawiona charakterystyka trzech z nich: czyraków, łuszczycy i grzybicy.

Czyraki – powszechna zmiana skórna wywołana przez bakterie

Czyrak to guzek zapalny, który powstaje w obrębie mieszka włosowego. Może pojawić się na karku, twarzy, pod pachami, w nosie, przewodzie zewnętrznym ucha lub na pośladkach. Za najbardziej niebezpieczną lokalizację tego typu zmiany skórnej uważa się oczodół, nos oraz wargę górną. Wynika to z tego, że w tej sytuacji istnieje ryzyko, że zakażenie obejmie również opony mózgu lub zatokę jamistą. Jeśli do tego dojdzie, mogą pojawić się powikłania ze strony układu nerwowego.

Jaka jest przyczyna powstawania takiej zmiany skórnej? Jest nią zakażenie gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus). W wyniku skaleczeń, czy otarć bakteria wnika w skórę i rozwija się stan zapalny. Wśród czynników predysponujących do wystąpienia czyraków można wymienić:

Pewną rolę w powstawaniu czyraków odgrywają czynniki genetyczne, a także nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej.

A co, jeśli mimo wszystko zauważyłeś zmianę na skórze, która swoim wyglądem przypomina czyraka? Po pierwsze nie stawiaj diagnozy samodzielnie. Po drugie nigdy nie wygniataj i nie przekłuwaj grudek (szczególnie tych zlokalizowanych w nosie, na wardze górnej i oczodole).

Czy czyraki są groźne? Zależy to m.in. od ich lokalizacji, wielkości oraz ilości. Jeśli pojawiły się u Ciebie pojedyncze zmiany prawdopodobnie, będą goić się szybko (o ile zadbasz o właściwe leczenie). Z kolei te nawracające i mnogie mogą dawać również inne objawy – oprócz charakterystycznych zmian skórnych m.in. gorączkę, ogólne osłabienie i powiększone węzły chłonne.

W cięższych przypadkach, oprócz stosowania maści na czyraki bez recepty konieczne może być wdrożenie antybiotykoterapii, czy wykonanie drenażu ropnia. Pamiętaj jednak, aby nie próbować usunąć zmiany samodzielnie (może dojść do rozprzestrzenienia się zakażenia i groźnych powikłań m.in. zapalenia wsierdzia lub płuc, zatruć pokarmowych). Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Łuszczyca – choroba przewlekła z tendencją do nawrotów

Łuszczyca to choroba przewlekła, które rozwija się zarówno w obrębie skóry, jak i paznokci. Może atakować także narządy wewnętrzne. Niestety ma tendencję do nawrotów – dlatego oprócz leczenia, tak ważne jest przestrzeganie zasad profilaktyki.

Jest to problem, z którym ludzie zmagają się od wielu lat. Niestety pomimo tego, nie do końca poznano przyczyny jej powstawania. Przypuszcza się, że pewną rolę odgrywają tu czynniki genetyczne. Oprócz nich do rozwoju i zaostrzenia zmian chorobowych predysponują m.in.:

Po czym rozpoznasz łuszczycę? Zmiany skórne są dość charakterystyczne. Na początku pojawia się tzw. wykwit pierwotny – grudka w kolorze czerwonobrunatnym o złuszczającej się powierzchni i średnicy 1-2 cm. Czymś, co powinno Cię zaniepokoić, jest również tzw. objaw Auspitza. W wyniku potarcia skóry dochodzi do kropelkowego krwawienia tam, gdzie zdrapałeś  łuski.

Jeśli powierzchnia uszkodzonego naskórka nie przekracza 25%, po konsultacji ze specjalistą możesz sięgnąć po maść na łuszczycę bez recepty. Jednak w niektórych przypadkach, obok leczenia miejscowego konieczne jest wdrożenie leków (np. retinoidów, cyklosporyny), fototerapii, czy fotochemioterapii. Uzupełnieniem wspomnianych metod, które może zwiększać skuteczność terapii i zapobiegać ponownemu pojawianiu się zmian jest zmiana stylu życia.

Grzybica – wysoce zaraźliwa choroba, która atakuje głównie skórę i paznokcie

Grzybica (inaczej mikoza) jest wysoce zaraźliwą chorobą, która najczęściej atakuje skórę (gładką i owłosioną skórę głowy), a także paznokcie. Zmiany chorobowe mogą pojawić się również w pochwie.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko rozwoju grzybicy? Wśród przyczyn wymienia się m.in.:

Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? W przypadku grzybicy skóry występują rumieniowe zmiany – mocno czerwone i łuszczące. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Z kolei, jeśli grzybica dotyczy paznokci, pojawiają się na nich charakterystyczne przebarwienia, zgrubienia i stają się bardziej łamliwe.

Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza. Zdecyduje on, czy wystarczy stosowanie maści przeciwgrzybiczej bez recepty, czy konieczne będzie również wdrożenie leków.

Jak wybrać maść bez recepty do skóry z problemami?

Jedną z metod leczenia łuszczycy, czyraków, czy grzybicy jest stosowanie odpowiedniej maści. W aptekach dostępnych jest wiele tego typu produktów. Dlatego pojawia się pytanie, na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Przy wyborze spójrz przede wszystkim na skład produktu. Dobrze, jeśli znajdą się w nim składniki o działaniu natłuszczającym i nawilżającym, antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym, a także o właściwościach regenerujących. Należą do nich m.in.:

Powyższe składniki znajdziesz m.in. w maści SKIN balm polecanej przy problemach skórnych (https://arkazdrowia.pl/jak-dbac-o-skore-z-problemami/).

Dodatkowo warto sprawdzić, czy dany produkt nie zawiera konserwantów, a także sztucznych barwników. Najlepiej, jeśli jego skład bazuje na naturalnych składnikach, a aplikacja nie stwarza trudności.

 

Źródła: 

W LECZENIU CHORÓB GRZYBICZYCH. Biul. Wydz. Farm. AMW, 2007, 1, 1-12.