Końcówka roku i początek nowego to dla większości z nas noworoczne postanowienia i plany. Chcesz, żeby były łatwiejsze do zrealizowania? Sprawdź, jak poszło Ci w minionym roku i wyciągnij wnioski na przyszłość. Przekonaj się, że podsumowanie postanowień i planów z minionego roku pozwoli Ci skuteczniej realizować założenia na kolejnych 12 miesięcy.


Dlaczego warto podsumować stary rok?

Przez ostatnich 12 miesięcy na pewno sporo wydarzyło się w Twoim życiu – realizacja niektórych celów i założeń z pewnością przyniosła Ci ogromną ilość satysfakcji. Pewnych planów mogło nie udać Ci się zrealizować, a to z kolei mogło być powodem do przygnębienia czy frustracji. Inne wydarzenia mogły być z kolei dziełem przypadkowego zrządzenia losu i przynieść pozytywne lub negatywne emocje i odczucia.

Nikt nas nie jest idealny i każdy ma na swoim koncie mniejsze lub większe błędy. Niektóre z nich mogły bezpośrednio wpłynąć na to, że nie udało Ci się zrealizować wyznaczonych celów. Dlatego warto wyciągnąć z nich wnioski, poznać ich przyczynę i znaleźć sposób na ich wyeliminowanie. Będzie to pierwszy krok do tego, aby Twój planer 2022 miał znacznie odfajkowanych punktów niż tych oznaczonych iksem.

Oceń swoją codzienność

Przeanalizuj swój miniony rok i oceń, jakie aspekty Twojego codziennego życia mogły Ci pomagać, a jakie przeszkadzać w realizacji założeń, postanowień i celów. Być może dojdziesz do bardzo konstruktywnych wniosków i zmienisz swoją codzienność w taki sposób, aby łatwiej było Ci odhaczać kolejne zadania jako zaliczone. W ten sposób możesz zrezygnować z rzeczy, które pochłaniały Ci zbyt wiele czasu, a nie przynosiły żadnych korzyści, dzięki czemu znajdziesz go więcej na coś pożytecznego.

Mierz siły na zamiary

Ile celów z minionego roku nie udało Ci się zrealizować, bo okazały się poza Twoim zasięgiem? To bardzo częsty błąd jaki popełniamy przy noworocznych planach i postanowieniach – wyznaczamy sobie cele niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania. Nie ma natomiast znaczenia, czy nie osiągniesz celu z powodu braku możliwości czy też ze zwykłego lenistwa – zawsze będzie to przyczyną przygnębienia. Dlatego na podstawie minionego roku oceń swoje możliwości i wyznacz sobie takie zadania, które są w Twoim zasięgu.

Jak podsumować swój rok?

Zbierz swoje wszystkie planery, organizery i inne dokumenty, w których znajdowały się Twoje notatki, postanowienia, plany i cele do zrealizowania. Postaraj się przypomnieć sobie, z jakiego powodu realizacja danego celu zakończyła się sukcesem lub niepowodzeniem. Co towarzyszyło Ci wtedy w życiu, co zajmowało Ci czas albo co pomagało.

Warto podzielić swoje życie na kilka aspektów i ocenić, jak się w nich czujesz, co Ci się podoba, a co wymaga poprawy – możesz ująć tu na przykład swoją karierą, finanse, relacje z bliskimi, życie rodzinne, zdrowie, kondycję fizyczną itp. Te wszystkie sprawy miały wpływ na Twoje sukcesy i porażki w minionym roku. Jeśli w którymkolwiek obszarze coś nie zagrało, mogło być przyczyną niepowodzenia.

Wszystkie swoje wnioski zapisuj, nie pozwól, by cokolwiek Ci umknęło. Każda informacja będzie dla Ciebie cenna przy planowaniu kolejnego roku. Planery Make It Easy pomogą Ci skrzętnie rozpisać swoje cele na nadchodzące 12 miesięcy i łatwiej je zrealizować