Żywność ekologiczna – czym się charakteryzuje?
Moda na aktywny i zdrowy tryb życia panuje w najlepsze. Dzięki temu wyrażenie żywność ekologiczna weszło na stałe do codziennego języka, którym się posługujemy. Jednak co tak naprawdę ono oznacza i kiedy można poprawnie go używać? Żywność bio to wysokiej jakości produkty spożywcze, które wytwarzane są metodą rolnictwa ekologicznego, gdzie przywiązuje się ogromną wagę do dbałości o środowisko naturalne oraz dobrostan zwierząt.
W trakcie hodowli i w rolnictwie ekologicznym nie są wykorzystywane substancje chemiczne, sztuczne nawozy, pestycydy lub hormony. Stosuje się jedynie naturalne nawozy oraz biologiczne metody zwalczania szkodników. Producenci takiej certyfikowanej żywności są zobowiązani do oznaczania jej specjalnym logiem (tzw. euroliść – listek z małych gwiazdek na zielonym tle).
Dieta a samopoczucie – zwracaj uwagę na to, co jesz!
Wpływ diety na nastrój to temat, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ludzie zaczęli bowiem dostrzegać, że typowe dla nich niezdrowe nawyki żywieniowe negatywnie wpływają na ich samopoczucie. Duże znaczenie w tym kontekście ma fakt, że stan naszych jelit ma istotny wpływ na zdrowie mentalne (z uwagi na wzajemne połączenie nerwem błędnym), a układ pokarmowy oddziałuje na nerwowy.
Co zatem jeść, aby mieć bardziej pozytywne nastawienie i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów? Świetne działanie mają na przykład banany, ciemna czekolada, jajka, awokado, suszone daktyle, nasiona dyni i słonecznika, czy pełnoziarniste produkty oraz te zawierające wysokiej jakości białko. Z kolei, aby zatroszczyć się o swój nastrój, lepiej zrezygnować z nadmiernej ilości cukru, używek i przetworzonych produktów. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zbyt restrykcyjna dieta również nie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji psychicznej. Kluczem do sukcesu jest zatem zachowanie balansu i świadomy dobór zjadanych składników.
Zdrowa żywność – warto włączyć ją do swojej diety!
Mnogość codziennych obowiązków – zawodowych i osobistych niejednokrotnie nas przytłacza, wywołując uczucie smutku oraz przygnębienia. Jest jednak wiele sposobów na to, aby przynajmniej w pewnym stopniu poprawić swój nastrój. Istotne znaczenie ma chociażby zmiana nawyków żywieniowych, regularna aktywność fizyczna, spędzanie czasu z bliskimi osobami, czy też rozwijanie swoich zainteresowań. Jeśli postawisz na to pierwsze rozwiązanie i zmienisz swój dotychczasowy jadłospis, szybko przekonasz się, że lepsza dieta to lepsze samopoczucie.
Źródło zdjęć: freepik.com