Do robotów sprzątających nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. To fantastyczny sposób na idealnie czyste podłogi bez wysiłku. Zaoszczędzony na sprzątaniu czas możemy z kolei przeznaczyć na dowolną aktywność lub odpoczynek, a nasz iRobot będzie odkurzał niestrudzenie, tak, jak go zaprogramujemy. Gdy wyczerpie mu się akumulator, powróci do bazy i wznowi pracę, gdy tylko będzie gotowy. Najlepsze modele na rynku gwarantują najwyższą jakość sprzątania, a przy tym szereg bardzo przydatnych funkcji, np. automatycznego usuwania brudu. Tylko jaki model robota sprzątającego wybrać? Do wyboru mamy urządzenia za 1 000, 2 000, a także niemal 6 000 zł. Sprawdziliśmy, czym różnią się poszczególne modele i po jakie rozwiązanie warto sięgnąć.

Lista niezawodnych iRobotów w cenie poniżej 2 000 zł jest całkiem długa

Zatem mamy w czym wybierać. To urządzenia, których przewagą jest właśnie cena, jednak pozostają równie skuteczne w sprzątaniu, jak drożsi koledzy. Jak wskazuje Ranking Robotów, kryterium różnicującym jest nie tylko kwota, jaką musimy wydać na zakup urządzenia, ale i dostępność poszczególnych funkcji. Wybór zależeć będzie zatem przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

Najtańszy spośród robotów odkurzających iRobot Roomba 697został wyposażony m.in. w system czujników optycznych i akustycznych do odnajdywania bardziej zabrudzonych miejsc To właśnie na nich urządzenie koncentruje swoją pracę, docierając także do trudniej dostępnych miejsc, np. wzdłuż ścian i krawędzi, czy pod meblami. Robot posiada wirującą szczotkę boczną, która jest w stanie dotrzeć do większości zakamarków.

Nieco droższy model - robot odkurzający Roomba e5 - to urządzenie z 3-stopniowym systemem sprzątania i z nowymi, ulepszonymi podwójnymi gumowymi szczotkami do wszystkich powierzchni. iRobot Roomba e5 wyposażona jest w unikalny pojemnik na brud, który można myć pod bieżącą wodą. Zastosowanie akumulatora litowo - jonowego oraz zaawansowanego oprogramowania pozwala na 90 minut nieprzerwanej pracy urządzenia. To także opcja, która umożliwia skuteczne sprzątanie włosów i sierści zwierząt.

Co może model iRobota za ponad 5 000 zł?

W tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwie zaawansowaną, wszechstronną maszyną, która nie tylko automatycznie opróżni pojemnik na brud, ale i zasugeruje nam dodatkowe cykle sprzątania w wybranych okresach, np. intensywnego pylenia roślin, gdy w ktoś w naszym domu jest alergikiem. Nowy zaawansowany czujnik 3D będzie nieprzerwanie skanował przestrzeń przed robotem z częstotliwością 25 razy na sekundę. Dzięki temu robot arcyskutecznie posprząta w narożnikach oraz wzdłuż krawędzi ścian, jednocześnie perfekcyjnie odkurzając także duże powierzchnie. 

Jak dostosować prace robota do indywidualnych preferencji? Wszystko odbywa się tutaj przy użyciu aplikacji iRobot HOME. Jeśli robot będzie sparowany z urządzeniami obsługującymi Alexa™ lub Google Assistant możemy wydawać mu komendy głosowe.