Kuchnia przez wiele osób uważana jest za serce domu. W końcu to często w niej spędzamy sporo czasu, przygotowując posiłki, których zapach roznosi się po pozostałej części mieszkania. Nawet jeśli kuchnia służy do odgrzania i spożycia gotowych dań, warto urządzić ją zgodnie z zasadami ergonomii i w nowoczesnym stylu. Jak to zrobić?

Zadbaj o wykończenie, którego nie będziesz co chwilę odnawiać

Na pewno ściany, jak i podłogi w kuchni są narażone na zabrudzenia i to niezależnie od tego, czy smażysz na patelni, czy zapiekasz mięso czy warzywa pod przykrywką. Tłuszcz może znaleźć się na ścianach i na podłodze, a z jego użycia przecież nie można całkowicie zrezygnować, wszak niektóre witaminy (A, D, E i K) są rozpuszczalne w tłuszczach i do ich przyswojenia jest on niezbędny. No, chyba że postawisz na wersję sałatek z wędzonym mięsem lub rybą i olejami tłoczonymi na zimno. Nawet jeśli Twoje gotowanie opiera się na podgrzewaniu dań w mikrofalówce, to i wtedy Twoja kuchnia jest narażona, wszak po jej otwarciu para bucha razem z tłuszczem, który zaczął się wytapiać. Stąd też materiały na ścianach i podłogach powinny być łatwe do czyszczenia. Szczególnie polecamy panele winylowe, które mogą imitować zarówno drewno, kamień, jak i beton, nie są nasiąkliwe ani porowate. Z kolei na ścianach sprawdzą się farby zmywalne, a w miejscach szczególnie narażonych na pryskający tłuszcz płyty szklane, które można łatwo wyczyścić szmatką nasączoną płynem i ręcznikiem papierowym. W ten sposób wykończenie będzie trwałe i nie będzie konieczności jego częstego odnawiania.

Postaw na niestandardową zabudowę, czyli częściowo otwarte szafki wiszące w stylu loft – nowoczesne meble do kuchni

Już mamy pewną ramę, czyli wykończenie ścian i podłóg, czas więc na nowoczesne meble do kuchni. Doskonale sprawdzą się industrialne szafki wiszące. Na półkach możesz umieścić metalowe puszki z przyprawami, herbatą, kawą ziarnistą oraz warzywami w sproszkowanej wersji dodawanymi do potraw, choćby papryczką chili. Otwarta forma sprawia, że łatwiej jest sięgać po poszczególne rzeczy, a jeśli obawiasz się unoszących się oparów (choć wyciąg częściowo powinien załatwić sprawę), to możesz zdecydować się na modele półotwarte z drzwiczkami z jednej strony. Szafki na metalowych stelażach będą alternatywą dla tradycyjnych mebli wiszących do kuchni wykonanych z płyty meblowej i płyty mdf.

Wybierz zabudowę z wyspą kuchenną i otwarcie na jadalnię, dzięki czemu będziesz rozmawiać z gośćmi podczas gotowania

Na pewno potrzebujesz miejsca do pracy, ale i wglądu na dalszą część domu. Nowoczesna kuchnia to bez wątpienia kuchnia otwarta, która wyposażona jest w wyspę kuchenną. Przy niej możesz postawić hokery z drewnianym siedziskiem i metalową podstawą albo wysokie taborety. Taki element sprawia, że można mieć kontakt z gośćmi podczas gotowania i nie być odciętym od tematów rozmów. Przy takiej formie kuchni zawsze znajdą się też ręce chętne do pomocy...

Postaw na wysoki blat roboczy, a na jednej ze ścian umieść szafę przesuwną z półkami zamiast standardowej zabudowy kuchennej

Oczywiście na najdłuższej ścianie zwykle znajduje się rząd szafek górnych i dolnych my jednak proponujemy inne rozwiązanie. Dobrze sprawdzi się zabudowa z półkami na całej ścianie, które zamknięte będą drzwiami przesuwnymi. W ten sposób wszystko się zmieści, a kuchnia zyska niezwykły, nietuzinkowy wyraz. To ciągle rzadko spotykane rozwiązanie, zatem na pewno Twoja kuchnia będzie oryginalna. Jednocześnie takie rozwiązanie sprawia, że w kuchni będzie więcej miejsca. Na bocznej ścianie może znaleźć się rozkładany blat roboczy, do którego w razie potrzeby możesz dostawić hoker. Nowoczesne meble do kuchni zapewniają ergonomię, ale i ciekawe rozwiązania aranżacyjne.

W takiej kuchni możesz postawić także na skromne dodatki na ścianę. Przyda się zegar, a na blacie lub wyspie kuchennej możesz postawić także minutnik, jeśli akurat robisz kilka rzeczy naraz. W nowoczesnej kuchni może być także miejsce na szafki cargo, które mogą być zabudowane w ramach wyspy kuchennej. Bez wątpienia meble na wymiar będą tutaj najlepszym wyborem.