Długi ogon COVID-19 (ang. long COVID) to sformułowanie używane w odniesieniu do dolegliwości, na które uskarżają się osoby po zakażeniu koronawirusem. Obejmuje on szereg objawów, jakie obserwują u siebie ozdrowieńcy – nawet kilka miesięcy po zakończeniu choroby. Na długi ogon COVID-19 najbardziej narażone są osoby, które ciężko zniosły infekcję. Jednym z powikłań po zakażeniu koronawirusem jest wzmożone wypadanie włosów – symptom ten obserwuje się u coraz większej liczby pacjentów. Jakie są jego przyczyny? Czy można zatrzymać wypadanie włosów po covidzie? Jakie zabiegi warto zastosować, aby poprawić kondycję skóry głowy? Podpowiadamy!

Wypadanie włosów po COVID-19 

COVID-19 to choroba, którą definiuje się jako ostre zakażenie układu oddechowego. Do najczęściej występujących objawów zalicza się gorączkę, kaszel, zmęczenie oraz zaburzenia smaku i węchu. Warto jednak pamiętać, że przebieg COVID-19 może być inny u każdego pacjenta – u części chorych może manifestować się np. problemami ze strony układu trawiennego (biegunka, wymioty) czy zmianami skórnymi (wysypka, przebarwienia w obrębie palców dłoni i stóp). Zróżnicowane jest także nasilenie objawów. Większość osób przechodzi zakażenie koronawirusem lekko lub z umiarkowanym nasileniem. Niestety, część pacjentów doświadcza ciężkiego przebiegu choroby (wymagającego hospitalizacji) i symptomów, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.

Ogromny zasięg COVID-19 (w momencie pisania tego artykułu odnotowano ponad 219 milionów przypadków na całym świecie) sprawia, że lekarze i naukowcy muszą nieustannie mierzyć się z nowymi obserwacjami, hipotezami oraz wnioskami na temat choroby. Niestety, koronawirus oraz jego powikłania wciąż owiane są pewną tajemnicą. Przeprowadzenie badań, które pozwoliłyby na dokładne i rzetelne opisanie choroby, prawdopodobnie potrwa jeszcze wiele lat.

Wypadanie włosów i inne powikłania po COVID-19

Ozdrowieńcy mogą obserwować u siebie objawy długiego ogona COVID-19, które w największym stopniu zależne są od:

Do najczęstszych powikłań po koronawirusie zalicza się:

Wypadanie włosów to objaw, który zgłasza nawet co czwarty ozdrowieniec. Przeważająca większość to kobiety (fakt ten może być związany z tym, że kobiety przywiązują większą wagę do kondycji swojej fryzury). Wypadanie włosów najczęściej obserwuje się po około 2-3 miesiącach od ustąpienia objawów COVID-19.

Wypadanie włosów po covidzie – przyczyny

Dlaczego 25% ozdrowieńców obserwuje wypadanie włosów po COVID-19? Do przyczyn takiego stanu rzeczy należy zaliczyć:

Co ważne, oprócz wypadania włosów, ozdrowieńcy mogą obserwować również inne problemy, tj.: osłabienie, matowienie i ścieńczenie łodyg włosowych. 

Jak zatrzymać wypadanie włosów po COVID-19?

Jeżeli obserwujesz u siebie wzmożone wypadanie włosów, powinieneś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą trychologiem, np. w Instytucie Trychologii w Warszawie

Jakie działania może zaproponować Ci lekarz?

Zabiegi trychologiczne – zwłaszcza jeżeli łączy się je z odpowiednią pielęgnacją, suplementacją lub farmakologią oraz dietą – pozwalają zahamować proces wypadania włosów po COVID-19. Większość pacjentów obserwuje pierwsze efekty terapii po około 2-3 miesiącach. Po tym czasie ilość włosów zdecydowanie się zwiększa, a fryzura staje się wyraźnie zdrowsza.