Soczewki toryczne są dedykowane osobom cierpiącym na astygmatyzm. Tak jak powierzchnia rogówki u chorych na astygmatyzm nie ma kształtu sferycznego, tak samo soczewki toryczne wyróżniają się inną krzywizną, idealnie dopasowaną do gałki ocznej astygmatyka.

 


Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest zaburzeniem ogniskowania oka, które zniekształca widzenie. Im wyższy poziom astygmatyzmu, tym gorsza będzie jakość widzenia danej osoby, jeśli nie zostanie skorygowana.
Astygmatyzm jest bardzo częstą chorobą oczu i nierzadko towarzyszy krótkowzroczności lub dalekowzroczności i dotyka ludzi w każdym wieku.

Astygmatyzm zwykle wynika z tego, że rogówka (przezroczysta przednia część oka) nie jest całkowicie kulista, ale ma jedną oś bardziej stromą niż druga (jak piłka do rugby, a nie piłka nożna). Może to być również spowodowane nieregularnością lub przechyleniem naturalnej soczewki wewnątrz oka. Astygmatyzm może mieć charakter wrodzony lub nabyty; w tym drugim przypadku rozwija się w efekcie urazów mechanicznych rogówki lub soczewki.

Osoby z astygmatyzmem doświadczają niewyraźnego widzenia, przykładowo widzą proste linie jako krzywe, obrazy są zamazane, mogą pojawić się zaburzenia poczucia przestrzeni. Takim problemom ze wzrokiem towarzyszyć mogą bóle głowy oraz bóle oczu.

 

Soczewki toryczne - czyli jakie?

Chociaż kiedyś uważano, że trudniej jest skorygować astygmatyzm za pomocą soczewek kontaktowych niż okularów, tak już nie jest. Wiele soczewek kontaktowych jest obecnie dostępnych również do korekcji astygmatyzmu.

Tym, co wyróżnia soczewki toryczne jest unikatowy kształt. Tradycyjne soczewki kontaktowe umożliwiające korygowanie krótko - i dalekowzroczności mają kształt sferyczny, czyli przypominają przeciętą w poprzek kulę. Z kolei soczewki toryczne przypominają przeciętego wzdłuż obwarzanka. Tylko taki kształt pozwala na idealne przyleganie do oczu dotkniętych astygmatyzmem. Taki unikatowy kształt soczewki torycznej przyczynia się to tego, że moc refrakcyjna soczewki jest różna w przekroju pionowym i poprzecznym soczewki.

 

Rodzaje soczewek torycznych

Soczewki toryczne wymagają większej staranności w dopasowaniu niż standardowa soczewka kontaktowa, ponieważ kąt i moc korekcji astygmatycznej muszą być dopasowane do kąta i siły oka. Soczewki te są zwykle noszone tylko w ciągu dnia i wymieniane codziennie (są to soczewki jednodniowe https://www.alesoczewki.com/soczewki-jednodniowe ), dwa tygodnie lub co miesiąc (jak na stronie https://www.alesoczewki.com/soczewki-miesieczne), w zależności od soczewki i oka.

Szeroki wybór soczewek torycznych dostępny jest w sklepie internetowym AleSoczewki.com. Poza bogatą ofertą soczewek, sklep oferuje akcesoria niezbędne użytkownikom soczewek, takie jak płyny do czyszczenia czy pojemniczki do przechowywania.

W celu idealnego dopasowania soczewek kontaktowych torycznych konieczne jest badanie wzroku u optometrysty. Nie wolno samodzielnie dokonywać wyboru soczewek czy bazować na parametrach recepty na okulary korekcyjne. Ważne jest także, aby regularnie badać wzrok - nie rzadziej niż raz na rok.