Ile ludzi na świecie, tyle sposobów na zaparzenie kawy. Ten niezwykły napój można pić z wielu powodów. Część osób preferuje ją wyłącznie z rana, aby zapewnić organizmowi kofeinę. Spora grupa osób uważa jednak kawę za nieodłączny element życia. Sam rytuał przyrządzania z kolei stał się nieodzowną częścią dnia. Jakie czynniki wpływają na jakość kawy i co zrobić, żeby smakowała jak najlepiej?

Rodzaje kaw i odpowiednie zmielenie

To, w jaki sposób będzie smakować kawa, zależy od wielu czynników. Najważniejsze czynniki to rodzaj ziaren oraz sposób w jaki są przygotowywane (w szczególności mielone). Im drobniejsze mielenie, tym szybciej kawa się zaparzy, a wydobywający się z niej aromat będzie bardziej odczuwalny. Wiąże się to także z większą mocą napoju i bardziej intensywnym smakiem, co nie zawsze znajdzie swoich zwolenników. Wybierając ziarnistą kawę, warto pamiętać o najważniejszym podziale:

Ciekawym rozwiązaniem jest zmieszanie tych dwóch rodzajów ziaren, aby idealnie wyważyć smak kawy. Jeśli mielenie jest zbyt czasochłonne, można również skorzystać z gotowych rozwiązań. Każdy wielbiciel tego napoju może mieć inny gust, a wybór w sklepach jest naprawdę duży np. sklep kawa. Oprócz całych ziaren istnieją również kawy mielone i rozpuszczalne, które także znajdą swoich amatorów. 

Odpowiednia jakość wody i ekspresu

W procesie zaparzania kawy kluczowym czynnikiem jest jakość oraz temperatura wody. Należy pamiętać, że im twardsza, tym bardziej goryczkowy smak. Kolejnym ważnym czynnikiem jest również poziom minerałów. Wysokomineralizowana woda zapewni większą gorycz, a ich mniejsza ilość kwaskowatość. Warto również wziąć pod uwagę odpowiedni ekspres. Maszyna ta potrafi jednocześnie spienić mleko, a także idealnie policzyć proporcje kawy, wody i odpowiednią temperaturę. Wybór odpowiedniej palarni kawy np. kawa palarnia, to klucz do znalezienia idealnego smaku kawy.

Źródło zdjęcia:
polinaloves / Shutterstock.com