Przez wiele lat królował mit, który głosił, że z trądzikiem zmaga się wyłącznie młodzież w okresie dojrzewania. Tymczasem wiadomo, że nie jest to prawda. Osoby dorosłe również cierpią na tą chorobę dermatologiczną. Jedną z jej postaci jest trądzik różowaty. Zobacz, jak można sobie z nim poradzić.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą. Charakteryzuje się występowaniem na twarzy zmian skórnych o różnym charakterze. Osoba chora obserwuje u siebie rumień, krostki oraz grudki. Dodatkowo obecna jest nadmierna produkcja sebum, obrzęk, nadmierne przesuszenie skóry, stan zapalny, a także świąd i pieczenie. Ponadto skóra jest nadmiernie wrażliwa i podatna na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych (nawet takich, które nie powodują żadnych dolegliwości u osób zdrowych).

Przyczyny trądziku różowatego upatruje się w czynnikach genetycznych. Dużą rolę odgrywa budowa naczyń krwionośnych, ale też funkcjonowanie układu immunologicznego i układu endokrynologicznego. Nie bez znaczenia są też czynniki środowiskowe. Na wystąpienie choroby lub zaostrzenie jej objawów są narażone osoby, które nieodpowiednio się odżywiają, spożywają alkohol, są narażone na duży stres. Przypuszcza się, że zaburzenia ze strony układu pokarmowego również mogą sprzyjać rozwojowi trądziku różowatego.

Trądzik różowaty jest dość powszechnym problemem. Zmaga się z nim nawet 10% populacji. Choroba ta nie występuje u dzieci i młodzieży.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego składa się z kilku elementów. Osoba chora może stosować leki doustne lub miejscowe. Zawierają one m.in. antybiotyki, kwas azelainowy lub metronidazol. Tego typu terapia musi być połączona z codzienną pielęgnacją skóry.

Pielęgnacja twarzy przy trądziku różowatym

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy składa się z:

Osoba z trądzikiem różowatym musi stosować odpowiednie kosmetyki. Szeroką gamę bezpiecznych i skutecznych preparatów oferuje drogeria internetowa Ziko Dermo. W sprzedaży ma m.in. dermokosmetyki przeznaczone dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju problemami dermatologicznymi. W przypadku trądziku różowatego można stosować kremy nawilżające i łagodzące podrażnienia, preparaty ochraniające naczynka i redukujące niedoskonałości. Drogeria internetowa posiada także kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Osoby zmagające się z problemem trądziku powinny je stosować przez cały rok, ponieważ ekspozycja na słońce może zaostrzać objawy.