Zamiana komercyjnych środków czyszczących na ekologiczne odpowiedniki jest jednym z najlepszych sposobów walki ze szkodami wyrządzanymi środowisku ale na tym korzyści się kończą. Ekologiczne środki czyszczące są całkowicie biodegradowalne, nietoksyczne, wydajne a ich opakowania nadają się do recyklingu, co niesie ze sobą korzyści nie tylko dla naszej planety lecz także dla naszego zdrowia i domowego budżetu. Powszechnie panująca opinia na temat wysokich cen produktów ekologicznych nie jest do końca prawdziwa. Dobierając odpowiednie produkty i stosując je w odpowiedni sposób możemy żyć w zgodzie z przyrodą, jednocześnie - w przeciwieństwie do powszechnych opinii - redukując nasze wydatki.

Dlaczego warto używać eko produkty ?
Mało kto jest tego świadomy że większość środków czystości takich jak tabletki do zmywarki oraz proszki do prania to w praktyce mieszanina niezwykle szkodliwych zarówno dla środowiska jak i naszego zdrowia ropopochodnych substancji chemicznych. Substancje te oczywiście sprawdzają się jako środki czystości i spełniają swoje zadanie, pozostawiając jednak po sobie szkodliwe dla środowiska odpady, które przenikają do niego wraz z wodą odprowadzaną z naszej pralki lub zmywarki. Nie można liczyć na oczyszczalnie ścieków, bowiem nie są one w stanie oczyścić wody zarówno z tych szkodliwych substancji jak i mikro plastiku. Najbardziej powszechnym przykładem zanieczyszczenia środowiska fosforanami jest rozwój sinic nad morzem Bałtyckim które uprzykrzają życie turystom chcącym skorzystać z ładnej pogody. Szkodliwe chemia w obiegu wody to także rozwój innych glonów które wypierają z niej tlen, powodując obumieranie występującej w niej fauny i flory. Warto również wspomnieć o negatywnych skutkach stosowania szkodliwej chemii dla naszego zdrowia. Spośród znanych efektów ubocznych możemy wymienić alergie, podrażnienia i wysypki.

Czy ekologia musi oznaczać "drogo"?
Obecnie pojęcie "sklep ekologiczny" kojarzy się ze sklepem dla wybrednych, gdzie można kupić dokładnie takie same produkty jak w każdym innym sklepie, jednak w zawyżonej cenie, za to, że na ich opakowaniu pojawia się napis "EKO". Niestety jest to utarty schemat, który nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Produkty ekologiczne to przede wszystkim ogromna wydajność, którą nie mogą pochwalić się komercyjne odpowiedniki. Za przykład niech posłuży nam ekologiczny proszek do prania firmy John Econ. Cena opakowania zawierającego 2 kg proszku to aż 32 zł... Czy jednak "aż"? Zobaczymy teraz jeden parametr o którym większość konsumentów nie pamięta: chodzi o ilość prań którą można wykonać z używając jedno opakowania. Okazuje się że jedno opakowanie proszku do prania John Econ wystarcza na 50 prań. Wśród proszków do prania znanych marek podobną ilość prań można wykonać zużywając opakowanie zawierające 5 kg proszku. Więc w praktyce cena proszku do prania John Econ nie odbiega od cen komercyjnych odpowiedników a często nawet okazuje się tańsza alternatywą. Kolejnym przykładem są ekologiczne tabletki do zmywarki bez fosforanów ani innych szkodliwych substancji, których opakowanie liczące 90 szt. kosztuje niecałe 44 zł. Taką ceną mogą pochwalić się jedynie nieliczne firmy na rynku.

Używając ekologicznych produktów we właściwy sposób zadbasz nie tylko o środowisko naturalne ale również o własny, domowy budżet, nie wspominając  o zdrowie. Zmiana komercyjnych środków czystości na ekologiczne odpowiedniki nie przyniesie negatywnego skutku dla twojego domowego budżetu, dodatkowo spowoduje że poczujesz się lepiej wiedząc że to, co robisz nie niesie ze sobą negatywnych skutków wobec środowiska. W ciągu najbliższych kilku lat stosowanie przyjaznych dla środowiska środków czystości oraz życie w większej świadomości ekologicznej będzie czymś zupełnie normalnym i powszechnym. Warto zmienić nawyki już teraz.