Okres przekwitania jest bardzo trudny dla większości kobiet. Zmagają się one wtedy nie tylko z wahaniami nastroju, ale również z wieloma zmianami w ciele, co często powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Warto wiedzieć, jak dbać o higienę intymną w trakcie i po menopauzie, aby uniknąć zakażeń pochwy.

Systematyczne wizyty u ginekologa

Menopauza nie oznacza końca z wizytami u ginekologa. Wręcz przeciwnie, przynajmniej raz w roku należy udać się profilaktycznie do specjalisty oraz zawsze wtedy, gdy coś niepokojącego zacznie się dziać. Kobiecy organizm w trakcie menopauzy przechodzi wiele zmian. Spadek żeńskich hormonów płciowych powoduje częste niedogodności w miejscach intymnych. Pojawia się suchość sromu i pochwy, czasem swędzenie, pieczenie. Zwiększa się także podatność na infekcje intymne, takie jak zakażenia bakteryjne i grzybicze. Choć gdy pojawi się grzybica pochwy, leki bez recepty zazwyczaj wykonają swoje zadanie i pomogą pozbyć się dolegliwości, systematyczne wizyty u ginekologa ułatwią każdej kobiecie dbanie o zdrowie intymne.

Dbanie o odpowiednie pH pochwy

W czasie menopauzy odczyn pH w okolicach intymnych zmienia się na zasadowy, a więc niekorzystny. To właśnie dlatego należy dbać o higienę intymną, stosując środki specjalnie do tego przeznaczone. Mydła do higieny intymnej zazwyczaj charakteryzują się odpowiednim dla pochwy pH, pomagając je utrzymać. Warto sprawdzać też, czy dany produkt zawiera kwas mlekowy, który wpłynie na utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w miejscach intymnych.

Wkładki higieniczne

Z wiekiem kobiety coraz częściej mają do czynienia z nietrzymaniem moczu. Jest to efekt osłabienia mięśni Kegla, które wraz z nadejściem dojrzałości ulegają zwiotczeniu. Częstym błędem kobiet w trakcie menopauzy jest sięganie po aromatyzowane wkładki lub podpaski, które mają zamaskować nieprzyjemny zapach. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. W trakcie menopauzy śluzówka pochwy zazwyczaj jest podrażniona i może źle znosić składniki odpowiedzialne za miły zapach. W konsekwencji często pojawia się dodatkowe pieczenie, swędzenie i dyskomfort. Znacznie lepiej sięgnąć po wkładki bezzapachowe, wykonane z materiałów naturalnych, które nie maskują, a skutecznie pochłaniają brzydki zapach. Łagodna tkanina takiej wkładki nie podrażni delikatnych miejsc intymnych. Wciąż jednak warto zmieniać je regularnie w ciągu dnia dla większej higieny.

Zdrowa dieta

Odpowiednia dieta również pomoże zredukować niedogodności związane z menopauzą. Przekwitanie to okres, w którym metabolizm zwalnia, co skutkuje często dość szybkim przybieraniem na wadze. Warto wtedy zadbać o to, co się je. Panie w trakcie menopauzy często czują się przygnębione. Ma to związek z uczuciem przemijającej młodości, ale także z tym, że organizm wytwarza mniej serotoniny. Sprzyja to sięganiu po słodkości, które mają poprawić humor, mogą jednak przyczynić się także do powstania infekcji pochwy, szczególnie grzybicy, której sprzyjają duże ilości spożywanego cukru. O zbilansowaną dietę warto dbać przez całe życie, jednak w okresie menopauzy szczególnie.