Wady zgryzu to problem, z którym boryka się duża liczba pacjentów stomatologicznych. Dla wielu spośród nich nieprawidłowo ustawione zęby są przyczyną szeregu komplikacji zdrowotnych oraz powodem ogromnych kompleksów. Całe szczęście, współczesna stomatologia oferuje szereg skutecznych i bezpiecznych metod, pozwalających na uzyskanie prawidłowego zgryzu.

Jak rozpoznać wadę zgryzu?

Zęby mogą znacznie różnić się u poszczególnych osób – rozmiarem, kolorem, kształtem, ustawieniem. Co więcej, odcisk szczęki jest jednym z najpewniejszych sposobów na poznanie tożsamości człowieka. Pomimo tego, że różnice w uzębieniu są czymś zupełnie naturalnym, nie powinny one wykraczać poza przyjęte reguły. Stosunek górnego łuku zębowego do dolnego musi spełniać szereg norm, aby uznać go za prawidłowy.

Oto cechy, które wyróżniają właściwy zgryz:

Niespełnianie jednego z powyższych warunków świadczy o tym, że zgryz nie funkcjonuje prawidłowo. Zachodzi wówczas podejrzenie, że u pacjenta występuje jedna z poniższych wad zgryzu:

Jeżeli nie jesteś pewien, jaka jest Twoja wada zgryzu (i jakiego leczenia wymaga) – zgłoś się do zaufanego gabinetu stomatologicznego! W Wójcik Dental Clinic zaopiekuje się Tobą sztab doświadczonych specjalistów – od protetyka przez ortodontę i implantologa. Wspólnie wypracujemy najlepszą metodę na przywrócenie Ci pełni uśmiechu!

Leczenie wady zgryzu – stomatologia zachowawcza

U pacjenta z wadą zgryzu w pierwszej kolejności wyleczyć należy próchnicę oraz zmiany zapalne w jamie ustnej – oczywiście o ile zostaną one stwierdzone podczas przeglądu uzębienia.

Niestety, próchnica jest jednym z najczęściej spotykanych powikłań nieprawidłowego zgryzu. Ubytki występują u niemalże wszystkich pacjentów, co spowodowane jest m.in. utrudnioną higieną jamy ustnej. Dopiero po wyleczeniu wszystkich zmian próchniczych możliwe jest realizowanie dalszych etapów leczenia, dlatego nie warto z nim zwlekać!

Ortodonta w leczeniu wad zgryzu

Podstawowym narzędziem w leczeniu nieprawidłowego ustawienia zębów jest oczywiście aparat ortodontyczny, który dobierany i zakładany jest przez stomatologa-ortodontę, po zapoznaniu się z chorobą pacjenta, jego oczekiwaniami oraz preferencjami.

Czas noszenia aparatu ortodontycznego uzależniony jest od rodzaju i zaawansowania wady, zwykle wynosi od 6 miesięcy do 2 lat.

Ortodonta, w porozumieniu z pacjentem, może zaproponować leczenie przy użyciu aparatu ruchomego (wyjmowanego), stałego lub z wykorzystaniem estetycznych, przezroczystych nakładek.

Kropka nad i – licówki i implanty

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego i prawidłowym ustawieniu zębów względem siebie, pacjent wraz z protetykiem i lekarzem stomatologii estetycznej może pracować nad zwiększeniem estetyki swojego uśmiechu. W jaki sposób? Oto najczęściej wybierane opcje:

Kompleksowa terapia, łącząca protetykę, stomatologię zachowawczą oraz ortodoncje to najlepszy sposób na przywrócenie uśmiechu pacjentom z wadami zgryzu. Współpraca doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin stomatologii to gwarancja sukcesu i pełnej satysfakcji z leczenia!