Tonik do twarzy powinien być jednym z podstawowych kosmetyków wykorzystywanych podczas codziennej pielęgnacji. Niestety, jego rola wciąż jest niedoceniana, a sam tonik pomijany. I jest to podstawowy błąd, bowiem tonizacja skóry – zwłaszcza po użyciu kosmetyków do demakijażu – jest kluczowym elementem rytuału pielęgnacyjnego. Czym jest tonik do twarzy? Po co go stosować i kiedy go używać?
Tonik do twarzy

Od codziennej pielęgnacji twarzy, staranności demakijażu, oczyszczania, a także właściwego odżywiania, zależy kondycja naszej cery. Gdy w odpowiedni sposób zadbamy o naszą skórę, odwdzięczy nam się pięknym i zdrowym wyglądem. Podstawowy rytuał pielęgnacyjny składa się z minimum pięciu etapów: oczyszczania, złuszczania, tonizacji, odżywiania i nawilżania. Każdy z nich pełni bardzo ważną funkcję dla naszej skóry, dlatego żaden nie powinien być pomijany.

Tonik do twarzy – co to za kosmetyk? Poznaj jego właściwości i zastosowanie

Tonik do twarzy jest płynem na bazie wody, którego podstawową funkcją jest przywracanie skórze równowagi i naturalnego poziomu pH, zwłaszcza po użyciu kosmetyków do demakijażu i mycia twarzy, żelu, mydła, płynu, które tę równowagę zaburzają. Kosmetyki do demakijażu i oczyszczania, zmieniają pH z kwaśnego na zasadowy, a tym samym naruszają równowagę mikrobiologiczną skóry.

Choć podstawą toników jest woda, to produkty te zawierają również szereg substancji wspomagających: witamin, ekstraktów, olejków roślinnych, nierzadko również składników chemicznych, taki jak konserwanty, barwniki czy aromaty. To właśnie użyte składniki decydują o właściwościach oraz zastosowaniu toniku do twarzy.

Stopień kwasowości naszej skóry określany jest przez pH. Stopień ten, by zapewniać skórze odpowiednią ochronę przed bakteriami czy drobnoustrojami, powinien wynosić od 4,5 do 6. Przy zbyt niskim pH skóra może borykać się z nadmiarem sebum i złą kondycją, a przy zbyt wysokim z wypryskami i innymi zmianami skórnymi. Właśnie dlatego tak ważne jest utrzymanie i/lub przywracanie naturalnego poziomu pH, który odpowiada za jej zdrowy i piękny wygląd.

Najbardziej optymalne jest ph skóry na poziomie 4,5, jednak po demakijażu, złuszczaniu czy oczyszczaniu, poziom ten podnosi się, co może prowadzić do naruszenia jej warstwy wodnolipidowej. Wówczas cera narażona jest na powstawanie niedoskonałości, zaskórniki i wypryski. Właśnie dlatego, podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, tuż po użyciu kosmetyków oczyszczających, koniecznie należy sięgnąć po tonik do twarzy.

Toniki do twarzy najogólniej można podzielić na alkoholowe oraz bezalkoholowe. Po pierwsze powinny sięgnąć osoby o nieco tłustszej cerze, natomiast po tonik do twarzy bez alkoholu, osoby o cerze naczyniowej oraz wrażliwej. Toniki do twarzy wykazują różnorodne działanie – wszystko zależy od użytych w nim substancji. Najbardziej popularne są toniki nawilżające, łagodzące, złuszczające, regenerujące i ściągające.

Tonizację skóry należy przeprowadzić po każdorazowo po użyciu kosmetyków oczyszczających – rano, a także wieczorem, po użyciu produktów do demakijażu czy kosmetyków złuszczających. Tonik do twarzy wystarczy rozprowadzić na powierzchni skóry za pomocą płatków kosmetycznych lub spryskać nim twarz. Rytuał pielęgnacyjny wieńczy natomiast odżywienie i nawilżenie skóry, za pomocą kremu lub maseczki, a skóra, po użyciu toniku do twarzy, lepiej wchłania substancje aktywne w nich zawarte.

Sprawdź, dlaczego tonik do twarzy jest ważny w pielęgnacji: https://horex.pl/blog/jaki-tonik-do-twarzy-jest-najlepszy-sprawdz-dlaczego-jest-tak-wazny-w-pielegnacji/

Tonik do twarzy: po co go stosować? Odkryj jego największe zalety

Tonik do twarzy – co to

Tonik do twarzy ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu i kondycji naszej skóry. Jest jednym z podstawowych produktów pielęgnacyjnych, dlatego powinien znaleźć się w każdej damskiej kosmetyczce, by móc mówić o dobrej kondycji cery.

Tonik jest kosmetycznym „must have” – bez niego trudno mówić o kompleksowej pielęgnacji skóry, ponieważ tylko dzięki tonizacji, cera może odzyskać równowagę i zachwycać pięknym oraz zdrowym wyglądem. Stosowanie toniku do twarzy ma mnóstwo zalet, począwszy od wspomnianej już równowagi, po przygotowanie skóry do dalszej pielęgnacji i wchłaniania składników odżywczych. Tylko kwaśny odczyn toniku do twarzy może odbudować równowagę mikrobiologiczną i chronić skórę przed rozwojem bakterii, ponieważ właśnie tylko kwaśny odczyn potrafi zabezpieczyć skórę przed zachwianiem naturalnej równowagi, czyli pogorszeniem stanu, struktury i kondycji.

Tonik do twarzy – właściwości:

Warto również podkreślić, że tonik do twarzy a płyn micelarny, wbrew powszechnym twierdzeniom, nie są tożsamymi kosmetykami. Rolą toniku jest przywrócenie właściwego pH, które zaburza właśnie płyn micelarny mający oczyścić skórę. Micele przyciągające brud oraz tłuszcz, mają usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum, natomiast tonik do twarzy – jak sama nazwa wskazuje – tonizować – dbać o odpowiedni poziom pH, zapobiegać namnażaniu się bakterii i chronić skórę przed przesuszeniem.

Jaki tonik do twarzy wybrać? Cera ma znaczenie!

Tonik do twarzy a rodzaj cery

Tonik do twarzy, jako kosmetyk o kluczowym znaczeniu dla naszej skóry, musi być dobrany odpowiednio do jej potrzeb i problemów. Kwestią determinującą wybór konkretnego kosmetyku, powinien być rodzaj naszej cery, a tym samym jej problemy oraz potrzeby.

Jeśli mamy problem z określeniem rodzaju cery, najlepszym rozwiązaniem będzie łagodny tonik do twarzy, bazujący na delikatnych składnikach. Jeżeli natomiast rodzaj cery jest nam znany, sięgnijmy po tonik, który wspomoże naszą codzienną pielęgnację i uczyni ją bardziej efektywną.

Cera sucha wymaga dodatkowego nawilżenia, dlatego warto wybrać tonik do twarzy, który jej to zapewni. W składzie kosmetyku poszukujmy substancji o właściwościach nawilżających – chociażby olejków. Toniki nawilżające znakomicie chronią skórę przed utratą wody.

Cera tłusta oraz trądzikowa aż prosi się o tonik o właściwościach odkażających oraz łagodzących podrażnienia. Świetnie sprawdzi się z pewnością tonik do twarzy złuszczający z kwasem glikolowym, mlekowym bądź siarką. Cera wrażliwa nie powinna przyjmować alkoholu etylowego, dlatego wykluczmy produkt, który go zawiera. Najlepszy będzie więc tonik kojący, wzbogacony o wodę różaną, rumianek, wyciąg z aloesu czy też pantenol. Cera dojrzała z pewnością pokocha kosmetyk o właściwościach przeciwzmarszczkowych i regenerujących, na przykład z dodatkiem kwasów owocowych. Z kolei na cerę naczynkową dobrze wpłynie tonik z witaminą C.

Zawartość substancji aktywnych oraz dodatków może być naprawdę różnorodna. A to właśnie one determinują zastosowanie toniku i jego właściwości. Warto więc poświęcić nieco czasu i dokładnie przeanalizować etykietę produktu, zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Tonizacja skóry, choć jest jednym z podstawowych elementów codziennej pielęgnacji, jest etapem najczęściej pomijanym. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ tonik do twarzy ma nadzwyczaj prozdrowotny wpływ na naszą skórę. Dodatkowo jego zaletami są dostępność, stosunkowo niska cena oraz łatwość aplikacji. Kosmetyk naniesiemy na skórę w kilka sekund – kilka sekund, które przybliżą nas do marzenia o zdrowej i pięknej cerze.