fot: pixabay.com
Podjąłeś decyzję o rozwodzie i nie wiesz jak przygotować pozew rozwodowy? Chciałbyś mieć to jak najszybciej za sobą, a nie wiesz od czego zacząć? Z poniższego artykułu dowiesz się jak sporządzić pozew rozwodowy, który rozpocznie całą procedurę.

Kto może wnieść pozew o rozwód i w jakiej sytuacji? 

Pozew o rozwód może wnieść jeden z małżonków. Warunkiem wynikającym wprost z przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Ważne jest, aby podejmując decyzję o rozstaniu i przed przystąpieniem do przygotowania pozwu o rozwód, zdecydować się czy chcemy udowodnić naszemu współmałżonkowi winę, czy wolimy rozstać się za porozumieniem stron.   

Aby samodzielnie napisać pozew rozwodowy należy wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje rozwodów, o jakie możemy wnioskować: 

Czy można nie dostać rozwodu? 

Istnieje taka możliwość. Z przesłanek wynika jasno, że sąd nie może udzielić rozwodu, gdy (art. 56 KRiO): 

Pozew rozwodowy - jak go złożyć krok, po kroku 

  1. Małżonek, który decyduje się na złożenie pozwu powinien w pierwszej kolejności, określić czy chce orzeczenia o winie współmałżonka, czy woli rozstać się za porozumieniem stron. Powinien też zastanowić się, czy nie zachodzi którakolwiek z wyżej wymienionych przesłanek uniemożliwiających orzeczenie rozwodu. 
  2. Jeżeli wiemy już jaki rozwód chcemy uzyskać i jesteśmy przekonani iż nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, należy przystąpić do napisania pozwu rozwodowego. Wymagana jest forma pisemna. Musi zawierać takie elementy jak: 

    a) datę złożenia pozwu, a także adres właściwego sądu

    b) dane stron: powoda oraz pozwanego (tj. imiona, nazwisko, adres, pesel), 

    c) tytuł pozwu oraz wskazanie żądań - w tym miejscu powinniśmy opisać wszystkie żądania i kwestie sporne o jakich ustalenie wnosimy np. ewentualne wskazanie winnego - w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, określenie, kto będzie sprawował władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi, kwestie alimentów na małoletnie dzieci, kwestie tego kto poniesie koszty procesu, 

    d) uzasadnienie wniosku - to bardzo ważny element całego pozwu, gdyż to właśnie na jego podstawie sąd będzie oceniał  jego zasadność  - należy tutaj opisać dlaczego nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego oraz uzasadnić żądania wymienione w powyższym punkcie, 

    c) czytelny podpis powoda

  3. Gdy mamy już gotowy pozew, należy złożyć go we właściwym sądzie. Powinien on być sporządzony w dwóch egzemplarzach wraz z załącznikami takimi jak: skrócony odpis aktu małżeństwa, skrócone odpisy aktu urodzenia dzieci (gdy są niepełnoletnie) oraz potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej, która jest stała i wynosi 600 zł.  

Pamiętajmy, że rozwód jest jednak bardzo stresującym momentem w życiu, dlatego jeżeli nie czujemy się na siłach w kwestii załatwiania formalności rozwodowych, warto zwrócić się do specjalisty jakim jest adwokat, czy też radca prawny, który dopilnuje wszystkich kwestii związanych z rozwodem, ale także z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości i obawy.