Bezoperacyjne leczenie żylaków – jakimi metodami leczy się żylaki i kiedy należy udać się do lekarza?

Kiedy szczególnie dbać o nogi? Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyną powstawania żylaków są w większości przypadków uwarunkowania genetyczne i skłonności do powstawania nieprawidłowości w zastawkach żylnych lub zaburzeń ścian żył. Cienkie i delikatne naczynia, podatne na rozciąganie oraz mała ilość zastawek zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków. Istnieją jednak pewne czynniki środowiskowe, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Są nimi:

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, ze szczególną uwagą obserwuj swoje nogi i kiedy pojawią się pierwsze objawy choroby, udaj się do lekarza specjalisty. Zdecydowanie łatwiej usunąć niewielkie zmiany niż duże, rozległe żylaki (choć i te można skutecznie leczyć przy pomocy metod bezoperacyjnych). Do lekarza należy wybrać się przede wszystkim wtedy, gdy:

Zdarza się też, że chorobie żylakowej towarzyszy swędzenie skóry oraz intensywne skurcze mięśni (zazwyczaj w nocy oraz zaburzenia czucia).

Jak bezoperacyjnie leczy się żylaki?

Żylaki można leczyć na różne sposoby. Nowoczesne technologie oraz doświadczenie lekarza pozwalają uporać się z problemem już podczas jednej wizyty. Zabiegi wykonywane w klinikach przez specjalistów z zakresu flebologii są krótkie (trwają około 90-120 minut, w zależności od wielkości zmian), a po ich przeprowadzeniu pacjenci mogą wrócić do domu o własnych siłach. Nie ma konieczności przyjmowania leków ani hospitalizacji. Rekonwalescencja trwa krótko i zwykle już po zabiegu można wrócić do większości codziennych obowiązków.

Do najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod usuwania żylaków należą:

Podczas zabiegu leczenie żylaków lekarz nakłuwa skórę lub wykonuje niewielkie nacięcie, a potem wprowadza do naczynia cieniutki prowadnik, na który nasuwa koszulkę naczyniową. Po nasunięciu koszulki wyprowadza prowadnik z naczynia i pod kontrolą ultrasonografu wprowadza cewnik podłączony do specjalistycznego urządzenia. To właśnie cewnik umożliwia emisję fal radiowych, światła lasera lub energii z pary wodnej. Lekarz uruchamia urządzenie i powoli przesuwa cewnik w kierunku nacięcia. Energia rozprowadzana jest po całym naczyniu.

Niewydolność żylna to często złożony problem i aby skutecznie wyleczyć chore naczynia, konieczne jest stosowanie różnych metod. Na szczęście nie trzeba wykonywać kilku osobnych zabiegów, by skutecznie pozbyć się żylaków różnej wielkości i o różnym stopniu zaawansowania. Bezoperacyjne metody leczenia można ze sobą łączyć podczas jednego zabiegu. Specjaliści z zakresu flebologii dobierają metody do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Nie czekaj z wizytą u lekarza – im szybciej skonsultujesz się ze specjalistą, tym łatwiej będzie pozbyć się przykrych dolegliwości i nieestetycznych zmian. 

Więcej informacji na temat żylaków kończyn dolnych znajdziecie na stronie kliniki Kriocentrum zajmującej się leczeniem żylaków od ponad 20 lat i oferującej nowoczesne leczenie hybrydowe żylaków.