Osoby leczące się w ramach NFZ powinny w razie problemów ze zdrowiem najpierw odwiedzić swojego lekarza rodzinnego. Dopiero internista może stwierdzić, czy potrzebna będzie bardziej fachowa porada. Czy ten proces zawsze musi tak wyglądać? Wyjaśniamy, jak dostać się do specjalisty bez skierowania!

Jak dostać się do specjalisty bez skierowania?

Jeśli chce się skorzystać ze świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych, wymagane jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego. Pacjenci są zobowiązani do tego, by najpierw skontaktować się z internistą. Jeśli stwierdzi on konieczność przeprowadzenia bardziej zaawansowanej diagnostyki, może wtedy zalecić wizytę u lekarza konkretnej specjalności. Od tej zasady istnieje tylko kilka wyjątków.

Jak dostać się do specjalisty bez skierowania? W przypadku osób leczących się w ramach NFZ nie jest to możliwe. W szczególnych przypadkach trzeba po prostu umówić się na wizytę prywatną, za którą trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Wtedy nie jest potrzebny żaden dokument – wystarczy wybrać dogodny termin i uregulować koszty badań oraz diagnozy.

Do których specjalistów nie trzeba mieć skierowania?

Istnieje jednak kilka przypadków, w których osoba chora nie musi najpierw spotkać się z lekarzem pierwszego kontaktu. Bez skierowania można dostać się do:

W takiej sytuacji wystarczy po prostu zgłosić się do lekarza w placówce medycznej (w której jest się zarejestrowanym) lub znaleźć taką, która podpisała umowę z NFZ.

Kto może dostać się do specjalisty bez skierowania?

Co ciekawe, prawo wyróżnia przypadki pacjentów, którzy zawsze mogą dostać się do specjalisty bez skierowania, niezależnie od jego specjalizacji. Art. 57 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wymienia wśród nich:

Zastanawiasz się, która przychodnia Ochota świadczy usługi prywatne i/lub w ramach NFZ? Informacje na ten temat znajdziesz na stronie: CMP.