AMD to groźne schorzenie wzroku, którego nie wolno lekceważyć. Pojawia się głównie u pacjentów po 50. roku życia, choć nie tylko wiek jest jego czynnikiem ryzyka. Na szczęście z chorobą można podjąć walkę. Co jeszcze warto wiedzieć o zwyrodnieniu plamki żółtej?

Na czym polega AMD?

Jedną z najważniejszych struktur w naszym oku jest siatkówka. To miejsce naprawdę niezwykłe – narząd pełen wyspecjalizowanych komórek wzrokowych (czopków i pręcików), dzięki którym możemy odbierać otaczający nas świat. W obrębie siatkówki jest pewien specjalny obszar, w którym komórki te występują w szczególnie dużym zagęszczeniu. Nazywa się on plamką żółtą – od koloru barwnika, który je wypełnia.
 
Niestety, w miarę upływu lat nie wszystkie procesy w naszym organizmie wciąż przebiegają tak jak powinny. Z czasem pojawiają się m.in. zaburzenia przemiany materii – u niektórych z nas również w komórkach plamki żółtej. Przez to najpierw pogarsza się ich funkcja, a w końcu dochodzi do ich stopniowego obumierania. Tak rozwija się zwyrodnienie, czyli AMD. Do najczęstszych objawów choroby zaliczamy m.in.:
   

Dwie różne postacie zwyrodnienia plamki żółtej

AMD występuje w dwóch postaciach, dość istotnie się między sobą różniących. Wyróżniamy odmiany:
   

Jak można leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

W terapii AMD najważniejsze jest zatrzymywanie postępów schorzenia. Całkowicie wyeliminować choroby zwykle się nie da, ale dzięki dzisiejszym osiągnięciom medycyny można z powodzeniem powalczyć o zachowanie dobrego widzenia na długie lata. Obecnie stosuje się:
   
Jednym z miejsc, które oferują wymienione sposoby leczenia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, z placówkami w Warszawie i Krakowie. Na stronie https://vidiummedica.pl/leczenie-amd/ 
możesz znaleźć więcej ciekawych informacji na temat AMD i jego leczenia.
 

Czynniki ryzyka AMD

Jak wspomnieliśmy na wstępie, jednym z głównych czynników ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej jest wiek. Opisane zmiany najczęściej pojawiają się po 50. roku życia, kiedy w organizmie zaczyna zachodzić coraz więcej procesów związanych ze starzeniem się. Są jednak jeszcze inne czynniki zwiększające ryzyko AMD. Należą do nich m.in.:
  Po więcej informacji na temat zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem serdecznie zapraszamy na stronę https://vidiummedica.pl/.