Korzystanie z usług psychologa wciąż jest w Polsce tematem tabu. Warto to jednak zmienić! Czytając ten artykuł dowiesz się, w jakich sytuacjach może Ci pomóc psycholog. Katowice są jednym z pionierskich miast, w których wstyd związany z korzystaniem z jego usług dynamicznie wypierany jest przez normalne, zdrowe podejście, traktujące wizytę u specjalisty z tej dziedziny na równi z konsultacją u lekarza internisty bądź zabiegiem przeprowadzonym przez dentystę! Oto 3 sytuacje, w których nie powinieneś wahać się przy podjęciu decyzji o skorzystaniu z usług profesjonalnego psychologa:


 
  1. Przeżyta trauma
  2. Problemy wychowawcze
  3. Próba ratowania małżeństwa

Przeżyta trauma

Przeżycie traumy jest jedną z sytuacji, w których do akcji powinien wkroczyć psycholog. Katowice, jak i inne duże miasta, koncentrują na jednym obszarze osoby z różnych środowisk. Każda z nich narażona jest na mnogość czynników związanych z przeróżnymi problemami życia codziennego, które mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia psychicznego.  Trauma może wiązać się z utratą pracy, napaścią bądź też wypadkiem samochodowym, o który nietrudno w miejskim krajobrazie. Niezależnie od miejsca zamieszkania może ona powstać również na skutek śmierci bliskiej osoby. Przeżywanie tego typu sytuacji jest kwestią bardzo indywidualną - jedni przejdą nad nimi do porządku dziennego, a inni potrzebować będą pomocy, o którą warto poprosić profesjonalnego psychologa.

Problemy wychowawcze

Kolejną kwestią, w której pomóc może psycholog są problemy wychowawcze. Należy wtedy udać się do specjalisty dziecięcego, który wysłucha rodziców oraz dziecka i postara się pomóc w znalezieniu wyjścia z każdej sytuacji. Jeżeli zauważasz problemy natury wychowawczej u swojej pociechy nie bój się zabrać jej do psychologa. Odpowiednio wcześnie zauważone symptomy pogorszenia się stanu psychicznego kilku lub kilkunastolatka połączone z odpowiednią terapią mogą szybko i sprawnie zażegnać problem przywracając uśmiech na usta dziecka. Jeżeli zniszczenia w psychice malca są już daleko posunięte, psycholog może skierować dziecko do psychiatry dziecięcego, który może podjąć terapię farmakologiczną i uwolnić je od cierpienia.

Próba ratowania małżeństwa

Kryzys małżeński również jest sytuacją, w której rozwiązaniem może okazać się psycholog. Katowice rejestrują coraz wyższy odsetek rozwodów - zanim w Twoim związku dojdzie do rozwiązań ostatecznych postaraj się o niego zawalczyć na terapii małżeńskiej! Wiele par wyszło z kryzysu obronną ręką właśnie dlatego, że zarówno on, jak i ona zdecydowali się zaufać psychologowi. Jeżeli chcesz ratować swój związek nie wstydź się popr