Chociaż na pierwszy rzut oka kurz wygląda jak szary kłębek, w jego składzie kryje się wiele: sierść domowych zwierząt, włosy, naskórek, zarodniki pleśni? Na tym żeruje roztocze kurzu, którego odchody mogą bardzo silnie uczulać.


Czy oczyszczacz powietrza poradzi sobie z kurzem?

Kurz szkodzi zdrowiu

Te niewidoczne gołym okiem pajęczaki mają w naszych mieszkaniach idealne warunki do rozwoju – również w sezonie grzewczym, kiedy sprzyjają im wysoka temperatura i słaba wentylacja. 
U osób uczulonych mogą pojawić się teraz nasilone objawy alergii – świąd nosa, kichanie, katar, a czasem nawet poważniejsze objawy, jak duszności czy utrata apetytu.
Nawet regularne porządki nie sprawią, że roztocze zniknie, ale można znacznie ograniczyć jego występowanie:
 

 

Jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy dla alergika?

Oczyszczacz powietrza dla alergika powinien posiadać filtr HEPA, który zatrzymuje cząstki stałe, w tym kurz i roztocze, ale również pleśń, drobną sierść czy pyły smogowe.
Istotnymi parametrami są również: Zwróć również uwagę na certyfikaty, jakimi jest opatrzony dany oczyszczacz powietrza. Te najbardziej skuteczne przy różnego rodzaju alergiach, a więc usuwające 95% pyłków i zarodników pleśni, powinny mieć certyfikat wydawany przez Fundację Europejskiego Centrum Badania Alergii (ECARF)
Inny certyfikat to BAF wydawany przez Brytyjską Fundację Antyalergiczną, która sprawuje kontrolę nad urządzeniami dla alergików we własnych laboratoriach.
Atest wydawany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oznacza, że oczyszczacz powietrza nie niesie ryzyka zaostrzenia objawów alergii, lecz nie ma to związku z efektywnością w usuwaniu alergenów.
Profesjonalne porady dotyczące wyboru oczyszczaczy powietrza (i innych urządzeń dbających o parametry powietrza w Twoim domu) znajdziesz tutaj: http://wybierzoczyszczacz.pl/