Sztyblety damskie, czyli skórzane półbuty za kostkę z elastyczną gumką, od wielu sezonów nie znikają z listy trendów na sezon jesienno-zimowy. Co stoi za ich popularnością? Jak nosić te buty na co dzień i czy będą pasować na bardziej oficjalne wyjścia?

Sztyblety damskie i ich rodzaje

Sztyblety damskie to bardzo zróżnicowana kategoria produktowa. Są to przede wszystkim modele płaskie, wykonane ze skóry naturalnej, ale w ofercie sklepów internetowych - np. Suzana.pl - znajdują się także propozycje na stabilnym słupku lub model wyższy, z cholewką do połowy łydki. Ponadto w asortymencie sztybletów znajdują się propozycje z dodatkowym, ozdobnym elementem: klamrą lub sprzączką. Niektóre, poza elastyczną, gumową wstawką, posiadają dodatkowo zamek, dzięki temu buty jeszcze łatwiej i szybciej się zakłada lub zdejmuje. Sztyblety dzielą się również ze względu na wysokość obcasa - dostępne są propozycje na obcasie o wysokości od 3 do 9 centymetrów. Inny ich podział uwzględnia materiał, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej jest to skóra naturalna - przede wszystkim gładka licowa i zamszowa, ale także - opcja bardziej ekonomiczna - ekologiczna skóra lub eko nubuk.

Jak nosić damskie sztyblety? Propozycje stylizacji

Damskie sztyblety można nosić na wiele sposobów - przedstawiamy kilka sprawdzonych koncepcji, w których na pewno dobrze się sprawdzą: 

 

Sztyblety damskie - opcja na jesień i zimę

Sztyblety damskie to nie tylko modne i stylowe buty na jesień - mogą również z powodzeniem służyć nam w sezonie zimowym. Jaki model wybrać, by spisał się także podczas najzimniejszych miesięcy w roku? Wystarczy postawić na wariant, którego cholewka posiada dodatkowe ocieplenie, np. w formie cienkiego, miękkiego kożuszka. W sezonie jesienno-zimowym najlepiej spiszą się modele ze skóry naturalnej, która - prawidłowo użytkowana - nie przemaka. Do kobiecych stylizacji na jesień i zimę warto rozważyć sztyblety na grubym stabilnym obcasie, np. o wysokości od 6 do 8 centymetrów. Grube pikowane kurtki lub długie, wełniane płaszcze dość mocno obciążają sylwetkę. By przywrócić odpowiednie proporcje, warto założyć kilkucentymetrowe obcasy. Większość propozycji takich butów posiada liczącą około 2 centymetry platformę. Zakładając, że sztyblety mają obcas o wysokości 8 centymetrów, a spód liczy około 1,8-2,2 cm, to faktyczna wysokość obcasa to tylko około 6 centymetrów. W butach o takiej wysokości można komfortowo chodzić przez cały dzień.