Piękny u¶miech to nasza wizytówka. Choć aparat ortodontyczny zalecany jest nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych, coraz więcej osób traktuje go jako ozdobę. Niestety druciki na zębach mog± nieco utrudniać codzienn± higienę jamy ustnej. Jak skutecznie usun±ć osad bakteryjny z trudno dostępnych miejsc? Podpowiadamy!

Aparat ortodontyczny – czego unikać?

Na czas leczenia trzeba zrezygnować z przek±sek, które mog± przyklejać się do aparatu, takich jak krówki czy żelki. Warto unikać także mocno barwi±cych napojów takich jak kawa, czarna herbata czy czerwone wino. Specjali¶ci zalecaj± zachować ostrożno¶ć w trakcie jedzenia surowych warzyw takich jak marchewka, które mog± powodować odkształcanie się aparatu.

Jak dbać o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego?

Osoby, które nosz± aparat ortodontyczny, musz± zwracać szczególn± uwagę na higienę jamy ustnej. Druciane elementy przymocowane do szkliwa mog± przyczyniać się do gromadzenia się osadu na zębach. W trudno dostępnych miejscach często zostaj± resztki posiłków, które s± pożywk± dla bakterii. Jak zadbać o piękny u¶miech w trakcie leczenia ortodontycznego? Regularnie szczotkuj zęby, najlepiej po każdym posiłku. Staraj się mieć zawsze przy sobie szczoteczkę międzyzębow±, pastę i nić ortodontyczn± (przyda Ci się także małe lusterko).

Co to jest szczoteczka międzyzębowa i jak się j± stosuje?

Szczoteczki międzyzębowe występuj± w kilku rozmiarach (od XS do L). Mog± być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Pomagaj± usun±ć resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc. Szczoteczka składa się z elastycznego drucika z włosiem oraz ergonomicznego, gumowanego uchwytu, dzięki któremu nie wy¶lizguje się z dłoni podczas mycia. Szczoteczka posiada specjaln± osłonkę na włosie, która umożliwia higieniczne przechowywanie. Ma niewielkie rozmiary, więc bez problemu zapakujesz j± do torebki, plecaka, a nawet kosmetyczki.