Wakacyjne, długie wieczory to świetna okazja do spędzania czasu z rodziną. Doskonałym pomysłem są różnego gry planszowe i towarzyskie, które z pewnością wszyscy lubią. Jedną z propozycji jest gra „5 sekund” firmy Trefl, która cieszy się ogromną popularnością i ma spore grono swoich fanów. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią wyzwania, nieco adrenaliny, a przede wszystkim – dobrą zabawę.

Gra „5 sekund” – co należy o niej wiedzieć?

Gry 5 sekund wydawnictwa Trefl można spotkać w kilku wariantach:
  •5 sekund,
•5 sekund Junior,
•5 sekund Junior 2.0,
•5 sekund Bez Cenzury,
•5 sekund (wzbogacone o 100 nowych pytań).  
Jak widać, co jakiś czas pojawiają się nowe wersje, co tylko świadczyć może o rosnącym zainteresowaniu grą. Jest to gra towarzyska, w której może wziąć udział 3 i więcej graczy. Wersja Junior zakłada wiek uczestnika od 6 lat, zaś inne wersje – 8 lat (wyjątkiem jest wersja „Bez Cenzury” – 18 lat). W pudełku z grą znaleźć można: instrukcje, plansze, pionki, specjalny czasomierz, pudełko na karty, karty z pytaniami, karty „Zamiana” i „Czas”.

Zasady gry

Przed rozpoczęciem gry, każdy z uczestników, ustawia swój pionek na polu z napisem Start. Jedna z osób jako pierwsza odpowiada na pytanie, które zadaje jej osoba siedząca po jej prawej stronie. Pytania są czytane z kart i dotyczą najróżniejszych tematów. Jedno jednak jest pewne - zawsze zaczyna się od słów „Wymień 3…”, a czas przeznaczony na odpowiedź to zawsze tytułowe 5 sekund, odmierzane przez specjalną klepsydrę. Jeżeli uczestnik udzieli zadowalającej odpowiedzi może przesunąć pionek o jedno pole na planszy. W przypadku nieudzielenia odpowiedzi, pytanie przechodzi na gracza siedzącego obok. Odpowiedzi na pytania nie mogą się powtarzać, muszą być rzeczowe i konkretne. Wygrywa ta osoba, która najszybciej dotrze do pola META.
 
Jest to gra ćwicząca logiczne myślenie, spostrzegawczość, refleks i kojarzenie. Trzeba niemałego wysiłku, by odpowiedzieć na niektóre pytania. Dźwięk upływającego czasu i spadającej kulki tylko pogłębi nasze zaniepokojenie. Jedno jest pewne – dobra zabawa gwarantowana.
 
Presja czasu powoduje, że odpowiedzi często bywają nielogiczne i śmieszne, wywołując duże rozbawienie wśród współuczestników zabawy.
 
5 sekund to fantastyczna gra, która nigdy się nie nudzi. Doskonali ona umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia, rozwija słownictwo, kreatywność i pamięć. Jest to wspaniała zabawa dla wszystkich – od małych dzieci, po osoby w starszym wieku i doskonały sposób na spędzenie miłych chwil w gronie przyjaciół i rodziny.