Z ulicy
Kotek wypatrzony na ulicy może być dziki, nie zawsze jest zainteresowany mieszkaniem z nami, może być też chory. W takiej sytuacji warto się przygotować na długie oswajanie. Z kotem znalezionym na ulicy należy się udać do lekarza weterynarii, który obejrzy zwierzę, zbada je, oceni jego wiek.
Ze schroniska
Adopcja kota ze schroniska da nam dużą satysfakcję, Należy pamiętać, że do schroniska trafiają zwierzęta po różnych przeżyciach, dlatego nie należy oczekiwać, że mruczek od razu wskoczy nam na kolana i wyrazi swoją wdzięczność, że znalazł dom. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i powoli przyzwyczajać zwierzę do siebie.
Plusem adopcji kota ze schroniska jest to, że zwierzę jest wysterylizowane, zaszczepione, odrobaczone. W pierwszym okresie adaptacji można liczyć na pomoc ze strony wolontariuszy, w niektórych schroniskach opiekunowie otrzymują nawet wyprawkę dla kota.
Niezbędne elementy wyprawki to kuweta dla kota, żwirek, miski na karmę i na wodę, transporter dla kota, przyda się też drapak, jeśli nie chcemy mieć podrapanych mebli, dywanów i tapet w mieszkaniu.
Od rodziny lub znajomych
Kota można wziąć też od rodziny na wsi, od znajomych. Zazwyczaj do oddania są małe kotki, trzeba tylko odczekać, aż maluchy będą potrafiły same jeść. Maluszek szybko przyzwyczai się do nowego właściciela, choć pierwsze dni adopcji mogą być trudne, zwierzę będzie tęskniło za matką. Trzeba być przygotowanym na to, że zwierzę będzie psociło, może coś zniszczyć, dlatego należy schować cenne i niebezpieczne dla zwierzęcia przedmioty.
Z hodowli
Jeżeli marzymy o kocie rasowym, należy poszukać odpowiedzialnego, zarejestrowanego hodowcy. Dobry hodowca to taki, który posiada koty z rodowodem, zwierzęta są zadbane i dobrze traktowane.
Adopcja kota to wspaniałe przeżycie. Należy pamiętać, że kot to żywa istota która ma swoje indywidualne potrzeby, emocje, swój charakter. Potrzebuje zaangażowania z naszej strony – dobrej jakości karmy, opieki, zabawy.