Chrzest święty to pierwszy przyjmowany przez członka kościoła katolickiego sakrament, który stanowi fundament całego życia chrześcijańskiego. Jak przygotować się na takie wydarzenie? Oto garść przydatnych wskazówek.

Zaproszenia na chrzest święty

Chrzest jest wydarzeniem, na który zapraszamy członków najbliższej rodziny, a niekiedy również przyjaciół. Najlepszy moment na wręczenie zaproszeń na chrzest święty to około miesiąc przed planowanym wydarzeniem. O ile tylko jest to możliwe, zaproszenie na chrzest święty najlepiej wręczyć osobiście. Jeżeli jednak bliskie nam osoby mieszkają daleko, można wysłać je pocztą. Jak wybrać idealne zaproszenia? Na sklepowych półkach dostępne są zarówno modele tradycyjne, jak i ręcznie zdobione czy przygotowywane na indywidualne zamówienie. Ostatnie z nich zawierać mogą na przykład zdjęcie malucha przystępującego do sakramentu. Bogaty wybór zaproszeń znaleźć można w asortymencie katolickiej księgarni internetowej Święty Wojciech. Przykładem jest zestaw zaproszeń na chrzest święty, w skład którego wchodzi 10 elementów. W komplecie znajdują się koperty. We wnętrzu zaproszenia warto umieścić krótkie życzenia na chrzest święty dziewczynki lub chłopca.

Prezent na chrzest święty

Jaki prezent na chrzest święty sprawdzi się najlepiej? Dobrym prezentem na chrzest święty będzie zarówno Pismo Święte dla dzieci, jak i książki religijne dla najmłodszych zdobione kolorowymi ilustracjami. Świetnym chrzest święty prezent będzie również medalik czy grawerowany obrazek.

Pamiątka chrztu świętego

Kolejny pomysł na upominek to chrzest święty pamiątka. Taka książeczka najczęściej zawiera różnego rodzaju modlitwy, pieśni czy cytaty. Dodatkowo, znajduje się tu także miejsce na wklejenie zdjęcia z wydarzenia i podanie jego daty oraz miejsca.

Szatka do chrztu

Szatka to, poza świecą, jeden z symboli chrztu. Szatka do chrztu symbolizuje wewnętrzną przemianę, jaka zachodzi w chrzczonym dziecku. Moment jej zakładania przez chrzestną oznacza rozpoczęcie nowego życia w wierze katolickiej. Szatka do chrztu dla chłopca i dziewczynki najczęściej przyjmuje biały kolor, który to jest symbolem czystości, niewinności i duchowości. Szatkę do chrztu dla dziewczynki często zdobią subtelne dodatki, takie jak koronka, wstążka czy haft. Bardzo ciekawą propozycją są szatki, na których wyszyte zostało imię dziecka oraz data przyjęcia sakramentu. Istnieje również możliwość naniesienia na nie zdjęcia malucha. Alternatywę dla klasycznych modeli stanowią te w formie koszulek.