Stół to ważny element wyposażenia domowego, ale nie tylko. Warto o nim pamiętać także w kontekście aranżacji strefy ogrodowej. Odpowiednio dopasowany do potrzeb rodziny umożliwi przyjemne i wygodne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Minęły już czasy, w których jeden stół domowy miał wszechstronne zastosowanie: od święta był rozkładany w salonie, w okresie letnim wynoszony na taras, a w czasie intensywnego gotowania gościł w kuchni. Dziś w domu, mamy kilka stołów. Każdy dopasowany do konkretnego przeznaczenia, wykończony nieco inaczej i pełniący inną funkcję.

Dlaczego stół to ważny element ogrodowej aranżacji?

Każdy, kto mieszka w domu z ogrodem wie, jak wiele czasu w ciągu roku spędzamy na świeżym powietrzu. Pierwsze, nieśmiałe wyjścia na taras rozpoczynają się już w marcu. Najintensywniej jednak korzystamy z ciepłej aury i słońca od maja do końca września. W Polsce mamy wówczas sezon grillowych spotkań, w czasie których można czerpać garściami z pięknie zaaranżowanego otoczenia zieleni.


Niski stolik kawowy "Colorado" fot. Ogrodosfera

To, jak zaaranżujemy naszą ogrodową przestrzeń zależy od indywidualnych preferencji, przeznaczenia oraz miejsca, jakim dysponujemy. Na udaną aranżację ogrodową składają się przede wszystkim: bogata roślinność, barwne kwiaty, a także dobrze zaadaptowana strefa wypoczynku. Warto już na etapie projektowania domu, czy też ogrodu przemyśleć, gdzie stworzyć zadaszone miejsce do grillowania oraz którą część działki poświęcimy na rekreację, a którą na uprawianie roślin.

Jaki zestaw mebli sprosta naszym wymaganiom? Jego wielkość powinniśmy dopasować zależności od tego, jak dużą posiadamy rodzinę, a także ile czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Niezależnie od naszych indywidualnych preferencji oraz możliwości, jakie dają nam producenci mebli ogrodowych, niemal zawsze będziemy potrzebować stolika lub większego stołu. To na nim będziemy serwować dania z grilla, sezonowe sałatki, a także pyszne napoje.

Stół będzie zatem odgrywał główną rolę w naszym życiu rodzinnym i towarzyskim. Warto więc solidnie zastanowić się nad przyszłymi potrzebami i funkcjami jakie stół będzie spełniał. W wyborze mogą pomóc przykładowe modele wraz z opisem, jakie można znaleźć w sklepach z wyposażeniem ogrodów, przykładowo https://ogrodosfera.pl/stoly-ogrodowe gdzie można zorientować się w modelach i specyfikacji stołów. 

Jaki stół wybrać do ogrodu?

Najtrudniejszym w wyborze może być materiał. Stół ogrodowy powinien być wykonany z wytrzymałego tworzywa jak stoły aluminiowe, które będzie łatwo utrzymać w czystości, a także będą odporne na czynniki atmosferyczne.


Aluminiowy stół ogrodowy "Verona" fot. Ogrodosfera

To dlatego, tak popularnym materiałem będzie także technorattan, który swoim wyglądem przypomina wiklinę, ale jednocześnie jest od niej znacznie bardziej praktyczny. Technorattan jest produkowany w różnych kolorach, ma także oryginalny splot oraz co jest bardzo istotne, jest dość lekki. W okresie jesienno-zimowym meble z technorattanu można przenieść w dowolne miejsce do przechowywania wyposażenia gospodarczego. Najlepiej też przykryć je pokrowcem, by prezentowały się dobrze, przez wiele sezonów.

Jeśli jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań i od stołów technorattanowych wolisz drewno, to w ofercie produktowej również znajdziesz coś dla siebie. Drewniane stoły będą idealnie współgrały z aranżacją otoczenia, a z zieloną barwą roślin stworzą iście wymarzony duet.


Technorattanowo-drewniany stół "Madryt" fot. GardenPoint

Pamiętaj, by wielkość stołu dobrać do swoich potrzeb. Jeśli lubisz częste spotkania rodzinne lub w gronie znajomych to zdecyduj się na wygodny stół rozkładany, który szybko dostosujesz do sytuacji. Jeśli aranżujesz strefę wypoczynkową z sofami ogrodowymi to lepszym rozwiązaniem będzie mniejszy stolik kawowy. Sam zdecyduj, która z opcji będzie dla Ciebie najlepsza.