Osoby z nietolerancją laktozy nie są w stanie w pełni strawić laktozy w mleku. Wtedy mogą mieć problem z biegunką, gazami i wzdęciami po jedzeniu lub piciu produktów mlecznych. Niedobór laktazy, enzymu wytwarzanego w jelicie cienkim, jest zwykle odpowiedzialny za nietolerancję laktozy.


Objawy

Objawy mogą się wahać od łagodnego dyskomfortu po ciężką reakcję, w zależności od tego, ile laktazy produkujesz i ile produktów mlecznych jesz. Można do nich zaliczyć:

Możesz mieć nagłą potrzebę skorzystania z łazienki po 1-2 godzinach po spożyciu produktu mlecznego. W ciężkich przypadkach może wystąpić odwodnienie.

Przyczyny

Nietolerancja laktozy wynika z niedoboru enzymy laktazy. Zwykle znajduje się na wewnętrznej wyściółce ściany jelita. Dzieli laktozę węglowodanową na mniejsze składniki: glukozę i galaktozę. Te produkty rozpadu są następnie wchłaniane i transportowane ze ściany jelita w celu dalszego trawienia.

Nietolerancja laktozy jest często dziedziczona.

Wrodzony niedobór laktazy występuje wtedy, gdy dana osoba rodzi się z mutacją genetyczną. To oznacza, że wytwarza bardzo mało laktazy lub wcale.

Pierwotny niedobór laktazy jest najczęstszym rodzajem tej dolegliwości. Zwykle rozwija się przed 20 rokiem życia. Jest dziedziczony.

W przypadku wtórnego niedoboru laktazy problem z jelitem cienkim powoduje problemy z produkcją laktazy. Do możliwych przyczyn można zaliczyć:

Diagnoza

Ocena nietolerancji laktozy obejmuje dokładny wywiad lekarski, monitorowanie objawów i badanie fizykalne. Objawy są zwykle niespecyficzne. Dlatego należy rozważyć i wykluczyć inny problem, np. lambliozę, zakaźną biegunkę, zapalną chorobę jelit, zespół jelita drażliwego i enteropatię cukrzycową.

Niektóre badania mogą wykryć nietolerancję. Zaliczamy do nich:

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem leczenia objawów nietolerancji laktozy jest modyfikacja diety. Dostępne są również suplementy laktazy. Wspierają układ trawienny w rozłożeniu produktów zawierających laktozę.

Wskazówki dietetyczne

Przede wszystkim należy unikać mleka, lodów, jogurtów i serów. Można je zastąpić mlekiem sojowym lub ryżowym.

Laktozę może zawierać również:

Zawsze czytaj listę składników na etykietach. W ten sposób możesz sprawdzić, czy laktoza znajduje się w danym produkcie spożywczym.

Niektóre leki mogą zawierać laktozę. Przyjmowanie takich lekarstw może wywołać charakterystyczne objawy. Na przykład w niektórych tabletkach antykoncepcyjnych może znajdować się laktoza.

Po postawieniu diagnozy należy wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie. Wtedy można złagodzić lub wyeliminować objawy.