Od kilku lat czajnik elektryczny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Aktualnie możemy go spotkać w niemal każdym domu, ponieważ swoją popularnością prawie wyparł tradycyjne modele. Na rynku bez problemu znajdziemy czajniki wykonane z ceramiki, metalu, a nawet oryginalne wzory z elementami szkła. Jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Podpowiadamy, czym warto kierować się podczas zakupu.

Dlaczego czajnik elektryczny? 

Czajniki elektryczne w dość szybkim czasie wyparły z naszych kuchni modele gazowe (palnikowe), choć jeszcze kilkanaście lat temu nic nie wskazywało na taki scenariusz. Dość często pojawiały się głosy, które powtarzały, że modele “na prąd” są drogie w eksploatacji, mnożyły się także różnego rodzaju zestawienia porównujące koszty gotowania wody w czajnikach elektrycznych i ich gazowych odpowiednikach. 

Ostatecznie wygrała jednak wygoda, aczkolwiek warto dodać, że w tym przypadku swoje zrobiły także zmieniające się trendy w dziedzinie designu. Co więcej, klasyczny czajnik po prostu nie pasuje do nowoczesnej kuchni. Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie z tego powodu większość z nas wymieniła tradycyjne kuchenki gazowe na piekarniki oraz płyty do zabudowy. 

Pojemność czajnika - podstawowy parametr podczas zakupu 

Na rynku bez problemu znajdziemy zarówno duże czajniki elektryczne, które mieszczą od 2 do 2,5 litra wody, jak i mniejsze, których maksymalna pojemność to 1 litr. Wybierając odpowiednią dla nas pojemność, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile osób będzie korzystać z konkretnego modelu. Dla jednej osoby w zupełności wystarczy czajnik o pojemności około pół litra. Dla trzyosobowej rodziny najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu od 2 litrów. 

Rodzaje grzałek 

Grzałka to jeden z najważniejszych elementów czajnika elektrycznego. To właśnie ona podgrzewa wodę i doprowadza do wrzenia, umożliwiając przygotowanie ulubionych napojów. Na rynku znajdziemy modele wyposażone w grzałki spiralne lub płytkowe. Urządzenia wyposażone w grzałki spiralne są tańsze i pracują ciszej, co wpływa także na ich popularność. Niestety mają jedną wadę - dość szybko osadza się na nich kamień. Pomimo tego, że czajniki z grzejnikami płytkowymi są nieco droższe i głośniejsze, aktualnie wypierają te spiralne. W ich przypadku kamień odkłada się w niewielkim stopniu. 

Jaki model wybrać?

Czajniki elektryczne różnią się między sobą m.in.: rodzajem użytej grzałki, pojemnością, mocą urządzenia oraz dodatkowymi funkcjami, a także innymi parametrami, które decydują o ich funkcjonalności. W ofercie sklepów zajmujących się dystrybucją sprzętów AGD znajdziemy czajniki wykonane z: 

Decydując się na zakup czajnika elektrycznego, wiele osób zwraca uwagę wyłącznie na wygląd. Nic w tym dziwnego, skoro dostępne na rynku modele wyglądają niczym imbryki i są niezwykle designerskie. Takim produktom po prostu ciężko się oprzeć. Pamiętajmy jednak, że design to kwestia drugoplanowa. W tej sytuacji o wiele istotniejsza jest specyfikacja techniczna.