Technologia Plasmacluster wykorzystywana przez firmę Sharp między innymi w oczyszczaczach powietrza to rozwiązanie, które może znacząco odmienić jakość życia. Sprawdzamy, na czym polega jej działanie i dlaczego warto sięgnąć po oczyszczacz powietrza wyposażony w tę technologię.

Dlaczego warto oczyszczać powietrze w domu

To, czym oddychamy, ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Wdychanie kurzu, pyłu, alergenów czy grzybów nie jest obojętne dla organizmu. I nie chodzi tu o złe samopoczucie związane z nieprzyjemnym zapachem, który często towarzyszy smogowi. Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do zwiększonego ryzyka infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych oraz alergii wziewnych. W dłuższym czasie bagatelizowane infekcje i nieleczone alergie mogą przekształcić się w astmę oskrzelową.

Ponadto oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje bóle głowy, zaburzenia snu, zaburzenia pracy mózgu (problemy z pamięcią i koncentracją), uczucie przemęczenia. Ponieważ sezon jesienno-zimowy nieustannie łączy się ze znacznym pogorszeniem jakości powietrza (szczególnie w tych obszarach kraju, w których przeważa przestarzały typ ogrzewania domów drzewem i węglem), warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza. To wydatek, który zwróci się w krótkim czasie, bo czyste powietrze przełoży się na mniej wydatków na leczenie.

Na czym polega technologia Plasmacluster

Większość oczyszczaczy powietrza działa na zasadzie odkurzacza – wciąga zanieczyszczone powietrze, za pomocą filtrów wychwytuje drobinki kurzu, pyłu i alergenów, po czym oddaje powietrze wolne od nieczystości. Producent sprzętu elektronicznego dla domu – Sharp – stworzył technologię Plasmacluster, która potrafi więcej. Nie tylko uwalnia powietrze od typowych zanieczyszczeń, ale też neutralizuje wirusy, bakterie i grzyby, oraz ogranicza rozwój pleśni. Technologia Plasmacluster doskonale radzi sobie także z nieprzyjemnymi zapachami pochodzącymi między innymi ze stęchlizny, oparów kuchennych, mokrej odzieży i butów, zwierząt oraz dymu tytoniowego.

Technologia Plasmacluster polega na wykorzystaniu w powietrzu naturalnej wilgotności. Produkowane przez generator jonów Plasmacluster jony dodatnie i ujemne łączą się z cząsteczkami wody, dzięki temu mogą być transportowane na znaczne odległości i skutecznie oczyszczać powietrze nie tylko w pobliżu oczyszczacza, ale też w trudno dostępnych miejscach w domu – za meblami, w kątach, pod łóżkami itp. Obecne w powietrzu aerojony reagują z nieczystościami, dezaktywując je lub niszcząc. Usuwanie grzybów i pleśni związane jest z naruszeniem struktury błony komórkowej, co zapobiega dalszemu namnażaniu. Podobnie jest z wirusami – uszkodzenie ich struktury sprawia, że przestają one być groźne. Przy tym warto zaznaczyć, że technologia Plasmacluster jest całkowicie bezpieczna dla człowieka – nie mamy tu do czynienia z agresywną chemią a jedynie z wykorzystaniem wody obecnej w powietrzu.

Zrównoważona jonizacja – dlaczego jest ważna

W warunkach naturalnych powietrze jest mocno najonizowane. Wyraźnie czuć to np. w lesie, nad strumieniem, wodospadem – wszędzie tam, gdzie występuje znaczna przewaga natury nad cywilizacją. Zrównoważona obecność jonów dodatnich i ujemnych (ujemnych powinno być więcej niż dodatnich) przekłada się na lepsze samopoczucie, ale też na zdrowie. Jony dodatnie i ujemne biorą udział w oczyszczaniu powietrza i to właśnie dlatego powietrze w lesie jest czystsze – las ma naturalne mechanizmy oczyszczania, których brakuje w warunkach miejskich. Ponadto warto dodać, że dobrze najonizowane powietrze przekłada się na lepszą kondycję włosów i skóry. Przy tym nie da się nie zauważyć, że urządzenia elektryczne emitują jony dodatnie, natomiast jonów ujemnych w mieszkaniach praktycznie nie ma. Pojawiają się jedynie po burzy. Niejakim ratunkiem jest trzymanie w domu roślin pozytywnie wpływających na czystość powietrza, ale trzeba by ich mieć naprawdę dużo, by poradziły sobie z zaspokojeniem zapotrzebowania na jony ujemne. Generator jonów Plasmacluster produkuje zarówno jony dodatnie, jak i ujemne, dbając, by tych drugich było więcej.

Oczyszczacz powietrza Sharp – inteligentne rozwiązania

Plasmacluster to niejedyne nowatorskie rozwiązanie, w jakie został wyposażony oczyszczacz Sharp. Z punktu widzenia użytkownika na uwagę zasługuje przede wszystkim pełna automatyzacja poszczególnych funkcji. Jakość powietrza kontrolowana jest przez wbudowane czujniki i to odczyty z nich aktywują bądź dezaktywują poszczególne funkcje. Czujniki dbające o jakość powietrza to:

Ponadto urządzenia posiadają funkcję tzw. blokady rodzicielskiej, czyli zablokowania panelu sterowania przed sprytnymi rączkami małych dzieci. W przypadku czasowej utraty zasilania, oczyszczacz zapamięta ostatnie zapisane ustawienia i po przywróceniu zasilania samoczynnie uruchomi się z nimi. To inaczej niż w przypadku większości urządzeń, gdzie brak zasilania powoduje przywrócenie wartości domyślnych panelu sterowania. Poszczególne urządzenia mogą mieć też inne funkcje, np. intensywne oczyszczanie, programowanie czasowe. Kupując oczyszczacz w sklepie MediaExpert, można zapoznać się ze specyfikacją różnych modeli oczyszczaczy.