Jesienne prace w ogrodzie to w pewnym sensie zwieńczenie całego sezonu. Odpowiednie przygotowanie na nadejście zimy jest kluczowe dla wielu gatunków roślin. A jesienne porządki sprawią, że ogród obudzi się wiosną jeszcze piękniejszy. Sprawdź, co powinno się znaleźć na Twojej liście jesiennych prac ogrodowych.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: Hoda Bogdan

Porządki w ogrodzie – przygotuj trawnik na zimę

Gęsty i zielony trawnik to cel każdego ogrodnika. Aby trawnik już od początku wiosny wyglądał estetycznie, należy odpowiednio przygotować go na chłodniejsze miesiące. W tym celu usuń z trawnika opadłe liście, suche gałązki i inne roślinne resztki. W przypadku gdy trawnik był w intensywnie użytkowany, możesz przeprowadzić aerację, aby rozluźnić murawę. Jeśli wokół trawnika masz obrzeża ogrodowe, nie musisz martwić się o trawę rozrastającą się na inne części ogrodu. 

Idealna pora na ostatnie koszenie trawnika jesienią to druga połowa października. Kosząc trawę po raz ostatni przed zimą, warto zostawić ją nieco dłuższą niż zwykle. Eksperci jako optymalną wysokość ostatniego koszenia podają co najmniej 4 cm.

Jesień w ogrodzie – uporządkuj ścieżki i strefy

W trakcie jesiennych prac w ogrodzie warto również uporządkować ciągi komunikacyjne, strefę wypoczynkową itd. Ścieżki warto oczyścić z liści i resztek roślinnych. Jeśli w Twoim ogrodzie jest geokrata wypełniona ozdobnym tłuczniem, warto zadbać o jego oczyszczenie i usunięcie wszystkich chwastów. W razie konieczności uzupełnij ubytki tłucznia, choć możesz to zrobić też wiosną. Jesienne porządki to również dobra okazja do takich prac jak montaż obrzeży ogrodowych czy zabezpieczanie skarp ogrodowych geokratą. Obrzeża trawnikowe równie dobrze sprawdzą się wokół trawników, jak i do ograniczania powierzchni korowanych czy obsadzonych roślinami okrywowymi. Z kolei geokrata parkingowa to materiał pozwalający na łatwe i niedrogie wykonanie podjazdu czy przydomowego miejsca parkingowego.

Prace porządkowe w ogrodzie – rośliny ozdobne

Jesień w ogrodzie to także moment na porządki związane z roślinami ozdobnymi. W ramach jesiennych porządków wytnij uschnięte i spróchniałe gałęzie drzew, krzewów i bylin. Jeśli masz w ogrodzie wyjątkowo delikatne i mało odporne na mróz rośliny, owiń je specjalną agrowłókniną, ale dopiero po pierwszych przymrozkach. Dzięki temu rośliny przyzwyczają się do niższych temperatur. Z rabat z roślinami jednorocznymi usuń resztki roślin, a podłoże nawieź obornikiem lub kompostem. Alternatywnie do tych naturalnych nawozów, możesz użyć preparatów syntetycznych z fosforem i potasem.

Jesienne porządki w ogrodzie – architektura ogrodowa

Jesień to również pora na zabezpieczenie drewnianych elementów architektury ogrodowej. Wykonane z drewna altanki czy pergole są ciekawym urozmaiceniem ogrodu, jednak bez systematycznej konserwacji mogą szybko stracić swój urok. Przed zimą warto poświęcić im nieco czasu. Optymalnym rozwiązaniem jest oczyszczenie drewnianych powierzchni i pomalowanie ich środkiem ochronnym do drewna. 

Jesiennych porządków nie warto lekceważyć. Pamiętaj, że praca w nie włożona na pewno zaowocuje wiosną.