Altany ogrodowe drewniane – jak zrobić uroczy, naturalny kącik w ogrodzie?
Drewno to materiał znany od stuleci. W naszej szerokości geograficznej doskonale sprawdzają się elementy małej architektury wykonane właśnie z tego materiału. Decyduje o tym dobra cena i dostępność drewna, a także bogactwo firm, które posiadają wielkie doświadczenie w jego obróbce. Dobry producent altan ogrodowych bierze pod uwagę trzy podstawowe właściwości drewna: gatunek, obróbkę oraz formę jego zabezpieczenia. Nas, jako konsumentów, również powinny one zainteresować. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami jest sosna, dąb, rzadziej jesion i orzech, z mocniejszych i bardziej wyszukanych gatunków można wymienić cis lub akację.
Fot: Gotowe altany ogrodowe (produktyogrodowe.pl)
Altany ogrodowe posiadają szereg zalet:
- łatwy transport i montaż,
- niska cena jednostkowa,
- mało problematyczna konserwacja,
- uniwersalna stylistyka,
- biodegradowalny materiał.
Niestety, jest jedna płaszczyzna, na której altany drewniane przegrywają z konkurencją – jest to design. Proste konstrukcje do 10 000 zł rzadko kiedy wyróżniają się czymś nadzwyczajnym. W wielu stylizowanych ogrodach takie altanki z drewna będą pospolite. Jednak w większości ogrodów ceni się je za funkcjonalność, a prosty design zostaje uzupełniony przez wiele uroczych dodatków, jak poduszki, pledy, meble ogrodowe, lampiony i inne.
Altany ogrodowe ze stali – trwałe i niezawodne konstrukcje
Stalowe konstrukcje są zdecydowanie mniej popularne, ale trudno odmówić im kilku zalet. Altany ogrodowe ze stali nierdzewnej lub aluminium to elementy prefabrykowane, popularniejsze raczej w przestrzeni publicznej niż w prywatnych ogrodach, jednak wykonywane na zamówienie w nowoczesnej, minimalistycznej formie, potrafią zapierać dech w piersiach.
Zalety altan ogrodowych ze stali to przede wszystkim:
- niespotykana trwałość
- odporność na czynniki atmosferyczne
- uniwersalny design
Decydując się na altanę ogrodową w formie stalowego szkieletu, zazwyczaj warto ją uzupełnić np. elementami ze szkła, betonu, kamienia, czy wcześniej wspomnianego drewna. Takie łączenia sprawiają, że altana ogrodowa ma mniej surowy i industrialny charakter, a zyskuje miano wspaniałego, w pełni oryginalnego obiektu, który będzie dla nas wygodny i funkcjonalny, a dla naszych gości wprost zapierający dech w piersiach.
Altana ogrodowa z kamienia – ciepłe, śródziemnomorskie klimaty!
Jak zaprojektować altanę ogrodową z duszą? Zdecydowanie najbardziej wdzięcznym dla architekta materiałem będzie kamień. Murowane altany ogrodowe to przykład, jak zagospodarować przestrzeń w ogrodzie ze smakiem. Kamień jest bardzo odporny i daje mnóstwo możliwości, jednak sama altana ogrodowa to sprawa kosztowna i wymagająca zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy. Często altany drewniane łączone są z elementami kamienia – murowane są dwie ściany wraz z paleniskiem, natomiast część podpór oraz zadaszenie wykonywane jest z drewna, często importowanego gatunku np. teak.